Same tłuste kąski, czyli najlepsze teksty na blogu w 2019 roku!
Nigdy nie robiłam takich podsumowań, ale teraz coś mnie naszło, bo miniony rok był dla mnie… Bardzo płodny :). Stworzyłam MNÓSTWO tekstów, z których tak zwyczajnie jestem dumna i mogłabym sobie sama przybić za nie piątkę. Pierwszy raz też zerknęłam w roczne statystyki (serio, nie śledzę ich na bieżąco) i okazało się, że w 2019 roku mojego bloga odwiedziło… 2,5 miliona osób! W czasach, w których wszyscy narzekają, że czytelnictwo zanika, ludzie tylko oglądają filmy, zdjęcia na Insta i scrollują fejsa, ja absolutnie nie mam na co narzekać. Za co wam dziękuję! Co was tak zaciekawiło na moim blogu? Poznaj najlepsze teksty z Mum and the city i sprawdź, czy nie przegapiłaś czegoś fajnego!
NAJLEPSZE TEKSTY WEDŁUG CZYTELNIKÓW W 2019:
1. O tym, że wychowujemy dzieci bez karania ich i co robimy w zamian (bo wbrew temu, co myśli większość: wychowanie bez kar nie oznacza braku wychowania!).
tekst przeczytało 100 tys. osób
Bardzo się cieszę, że właśnie do niego dotarłyście (i dotarliście, bo w komentarzach głos zabiera wielu tatusiów!) najtłumniej. Uważam, że jest on bardzo ważny i powinien zostać przeczytany przez absolutnie każdego rodzica, więc jeśli jeszcze go nie znasz, kliknij w czerwony napis powyżej (pod czerwonymi napisami znajdują się linki prowadzące wprost do tekstów, o których wspominam).
2. Czego właściwie chcą te lenie i nieroby, czyli tekst napisany w czasie strajku nauczycieli z perspektywy byłej nauczycielki.
tekst przeczytało 70 tys. osób
Dosyć już miałam tej nagonki na nauczycieli prowadzonej przez osoby, które kompletnie nie mają pojęcia, z jakimi trudnościami zmagają się oni na co dzień (np. brak kredy w szkołach, brak papieru toaletowego w miejscu pracy).
Ja wiem, że jako rodzic masz pewnie wiele do zarzucenia dzisiejszemu systemowi oświaty (ja mam), a więc również osobom, które go reprezentują (najbliżej masz do nauczycieli), ALE zawsze warto poznać perspektywę drugiej strony.
Po tym tekście na ulicy podchodziło do mnie wielu nauczycieli, żeby uścisnąć mi rękę i podziękować za to, co napisałam. Często kończyliśmy rozmowę ze łzami wzruszenia w oczach, bo doskonale ich rozumiem i życzylibyśmy sobie, żeby reszta społeczeństwa też choć trochę zrozumiała, w jakich dziwnych warunkach przyszło im pracować.
3. Metamorfoza naszego domu: zdjęcia PRZED i PO.
tekst przeczytało 40 tys. osób
Remont starego domu sprzed wojny kosztował nas sporo pieniędzy, czasu, ale najwięcej to chyba nerwów. Jednak przynajmniej wam się podobało!
4. Czy Disney faktycznie ma się czego wstydzić? Recenzja Krainy Lodu 2.
tekst przeczytało 38 tys. osób
Piotr mówi, że skoro tak dobrze wychodzą mi recenzje, to powinnam teraz to pociągnąć i napisać recenzję „50 twarzy Greya”. Ale ja sama nie jestem pewna, czy w blogowaniu na pewno chodzi o to, żeby pisać teksty, które są popularne, bo nikt się z nimi nie zgadza?
5. 15 szalonych rzeczy, które trzeba zrobić z dzieckiem we wakacje!
tekst przeczytało 37 tys. osób
Jest to wpis, który powstał we współpracy z marką. I przez całe wakacje cieszył się ogromnym powodzeniem! Ja się wcale nie dziwię, bo to taki powrót do beztroskiego dzieciństwa, a wojna na wodne bomby to naprawdę coś, czego warto ze swoimi dzieciakami spróbować!
6. Kocham moje dzieci, ale samo macierzyństwo mnie męczy.
tekst przeczytało 30 tys. osób
A po tym znowu wpisie rozdzwonił się mój telefon z zaproszeniami do śniadaniówek oraz wywiadów na przeróżnych portalach. Gdzieś tam się wypowiedziałam, komuś z braku czasu musiałam odmówić. Bo ja nie jestem dobra w gadaniu, tylko w pisaniu!
7. W czasie deszczu dzieci się nie nudzą: zabawy dla dzieci w domu na jesień i zimę.
tekst przeczytało 25 tys. osób
Czyli jednak dzieci trochę się nudzą, a że tej zimy jeszcze przed nami zostało, wciąż możesz skorzystać z moich pomysłów!
8. Czy nasze matki na pewno miały gorzej?
tekst przeczytało 20 tys. osób
W komentarzach bardzo często pisałyście, że to w ogóle najlepszy tekst na moim blogu. Też go lubię. Fajnie mi się go pisało. Niektóre fragmenty wyszły całkiem zabawnie!
Choć trochę mnie boli, że nie wszyscy zrozumieli, co miałam do przekazania. Do dzisiaj muszę odpierać zarzuty, że wcale nie uważam naszych matek za gorsze czy leniwe matki. To były po prostu inne czasy i inne zmartwienia. Chciałam dać tylko znać, że mimo iż mamy pralki i pieluchy jednorazowe, wcale nie jest nam łatwiej.
9. Pomysły na szybki obiad, kiedy nie masz ochoty albo czasu stać przy garach.
tekst przeczytało 20 tys. osób
Można powiedzieć, że od tego wpisu stałam się ikoną kobiet, które nie lubią gotować, zamawiają obiady na wynos tudzież karmią dzieci frytkami, a na świątecznym stole serwują rodzinie kupne serniczki i makowce. I wcale się tego nie wstydzą!
Bo też zupełnie nie ma czego. Jakby to powiedział mój mąż: nie można być zbyt doskonałym! Talenta u nas różnorakie, pasji wiele, a że stanie przy garach się do nich nie zalicza? Cóż, na pomoc przybywam JA z SOS przepisami, które wyjdą zawsze i każdemu. Ich przygotowanie nie trwa długo, ale są na tyle efektowne, że bez wstydu można je zaserwować nawet teściowej.
10. „Trzeba było poprosić”, czyli dlaczego mężczyzna nigdy sam nie pomyśli?
w tym roku tekst przeczytało 42 tys. osób (łącznie ponad 60 tys.)
Stawkę zamyka wpis, który – biorąc pod uwagę kryterium poczytności – powinien być w pierwszej trójce, ale umieściłam go na końcu, bo jest… Sprzed dwóch lat.
Jednak niezbadane są wyroki Facebooka. Dopiero w tym roku ktoś go wykopał, podał dalej, potem znowu ktoś go wykopał i podał, i tak sobie krążył przez kilka miesięcy, a ja nawet nie wiem – gdzie? Zupełnie jak zbuntowany nastolatek krąży po imprezach :). No ale dobrze, bo tekst ważny jest, potrzebny i tłumaczy pewne powszechne zjawisko, na które mało kto zwraca uwagę.
NAJLEPSZE TEKSTY WEDŁUG MNIE, CZYLI MOJE ULUBIONE W 2019:
1. Jak to jest mieć szóstkę dzieci rok po roku? Wywiad z Mają!
Tekst, w którym odczarowuję mity na temat rodziny wielodzietnej. W dodatku Maja jest tak cudownie ciepłą osobą, że – jeśli jeszcze jej nie znacie – koniecznie musicie poznać! Ale znacie na pewno, bo to ona śpiewała w Arce Noego ;).
2. Kobieta musi, mężczyzna może. Przestańcie w końcu bić im brawo za to, że robią to, co my!
Oj długo za mną chodziło, żeby to napisać. Za każdym razem, kiedy kobiety wokół mnie zachwycały się, że jakiś tata przewija pieluszkę. Bawi się z dzieckiem. No i w 2019 w końcu nie wytrzymałam!
Wbrew pozorom tekst wcale nie jest o tym, że mamy przestać doceniać panów, ale… Może czas w końcu docenić również siebie i pochwalić inne matki wokół?
3. Dlaczego żywność ekologiczna tyle kosztuje i czy to nie jest zwykła ściema? Wywiad z rolnikiem Piotrem Woźnickim.
Jak widzisz, moją ulubioną formą w tym roku były wywiady. Głównie dlatego, że sama tak wiele się z tych rozmów nauczyłam! A dzięki tej konkretnej rozmowie zupełnie inaczej patrzę na to, co znajduje się na sklepowych półkach. To jest wiedza wydawałoby się podstawowa, którą powinien posiadać każdy, niestety mało kto ją ma. Kiedy na przykład słyszę, że musimy całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych, uśmiecham się na wspomnienie tego, co o zwierzętach w gospodarstwie powiedział mi Pan Piotr…
Miłego nadrabiania, czytania, no i oczywiście samych szczęśliwości w Nowym Roku!
Wszystkie przeczytałam. Uważam, że piszesz najlepsze teksty. Zawsze się to przyjemnie czyta. Gratuluję tylu publikacji! Wszystkiego dobrego w pisaniu i nie tylko w Nowym Roku.
Też wychowuję córkę bez karania i warto o tym mówić. A tekst o żywności ekologicznej to dla mnie jeden z najlepszych ever. Życzę wielu tak dobrych w przyszłości.