Czego trzeba uczyć nasze dzieci, żeby kiedyś żyło nam się lepiej?

Dla wielu temat jest nudny, a ja się nie dziwię, bo kojarzy się raczej ze wzniosłymi wierszykami recytowanymi w szkole. Uczono nas, że patriotyzm to przede wszystkim machanie szabelką w obronie ojczyzny, może dlatego dzisiaj tak wielu młodych ludzi rozumie to pojęcie zupełnie opacznie. Jestem tym zaniepokojona i całą nadzieję pokładam w nowym pokoleniu oraz oczywiście nas – rodzicach – bo to my musimy nauczyć nasze dzieci zdrowego patriotyzmu. Takiego, dzięki któremu wszystkim nam będzie się żyło lepiej. Bo dzisiaj walka o ojczyznę całe szczęście nie oznacza już udziału w wojnie czy powstaniu, ale powinniśmy zadbać o inne kwestie: szanować przestrzeń publiczną, chodzić na wybory czy kupować polskie produkty.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO ZDROWEGO PATRIOTYZMU?

1. Zabieraj w podróże po Polsce i pielęgnuj miłość do kraju.

Pamiętam moje pierwsze wakacje z Piotrem. Polecieliśmy na Rodos, gdzie on co rusz zachwycał się krajobrazami, a ja tylko powtarzałam: „Eee tam, w Polsce jest piękniej!”. Wtedy mi nie wierzył, ale miesiąc później zabrałam go w wysokie Tatry i wiesz co? Przyznał mi rację!

To smutne, że nasze dzieci latają w zagraniczne podróże, a nie znają swojego kraju. Kostek ma na ścianie w pokoju powieszoną wielką mapę Polski, ma też kolorowanki z polskimi zabytkami. Wie, co można zobaczyć w jakim mieście, gdzie był, a gdzie dopiero pojedzie.

I wcale nie przesadzam, kiedy mówię mu, że Polska to jeden z najpiękniejszych krajów: mamy dostęp do morza na północy, gór na południu i krainę jezior na wschodzie. Wystarczyć popatrzeć przez okno na zieleń, która nas otacza, żeby to docenić!

2. Dbaj o przestrzeń wokół siebie.

Mój syn na temat sortowania śmieci wie więcej niż ja. Wie, do jakiego worka trafia plastik (i szkoli siostrę, żeby dobrze go wrzucała!) oraz dlaczego nie można palić śmieci. Oburza się, kiedy na ulicy leży papierek, a gdy je żelki, opakowanie nosi tak długo przy sobie, aż znajdzie kosz na śmieci.

Uczę dzieci, że nie można niszczyć huśtawki ani ławki w parku, biegać po trawnikach, bo jakby każdy niszczył i biegał, to nic byśmy nie mieli. Moje dzieci wiedzą, że to wszystko nie pojawia się znikąd, tylko składamy się na to, płacąc podatki.

Boli mnie, że ci, którzy najgłośniej krzyczą o patriotyzmie, robią przy tym zadymę w tramwaju czy na ulicy. Chyba nikt im nie wytłumaczył w dzieciństwie, że przestrzeń publiczna nie jest niczyja, tylko nasza, wspólna. Dlatego nie zapomnij nauczyć tego swojego dziecka.

3. Kupuj lokalne produkty.

polskie produkty

Moja bratowa pochodzi z Podlasia i do dzisiaj kupuje mleko, które pochodzi od krów wypasanych tam, gdzie się urodziła. Długo nie rozumiałam jej podejścia. Po co w ogóle zaprzątać sobie głowę takimi „bzdurami”? Ja w sklepie wybierałam mleko, które jest najtańsze! Całe szczęście dojrzałam i teraz wiem, że wybierając na zakupach spożywczych lokalne produkty, wspieram naszych rolników i całą polską gospodarkę, przyczyniając się do tego, że z czasem i mi będzie żyło się lepiej. A wcale nie kosztuje mnie to wiele!

polskie produkty

polskie produkty

polskie produkty

Zobacz na przykład Niemców, Szwajcarów czy Skandynawów, którzy od małego są uczeni, żeby wspierać krajową produkcję. Właśnie dzięki temu ich gospodarka kwitnie.

Nawet jeśli nie masz znajomego rolnika czy sadownika, od teraz jest możliwość, żeby kupić polskie produkty pochodzące od lokalnych rolników w marketach Auchan. Będą się tam pojawiać sezonowo, a poznasz je po zielonej etykiecie „Pewni dobrego” na opakowaniu.

polskie produkty

polskie produkty

polskie produkty

polskie produkty

Dodatkowym plusem lokalnych produktów, które pojawiają się sezonowo, jest to, że nie szły z daleka. Są świeże, bez pestycydów, a dzięki temu są zdrowsze i po prostu smaczniejsze!

Polskie produkty od lokalnych rolników w Auchan pochodzą z kontrolowanych upraw, a kupując je, wspierasz małe rodzinne gospodarstwa.

polskie produkty

polskie produkty

4. Wytłumacz, że każdy głos się liczy.

Chodzimy na każde wybory i od urodzenia zabieramy na nie nasze dzieci. Czasami marudzą, bo woleliby iść od razu na plac zabaw, zamiast do urn, ale wtedy właśnie tłumaczymy im, na czym polega demokracja i dlaczego to ważne, żeby zakreślić nazwisko swojego kandydata.

5. Wychowuj w życzliwości do innych ludzi.

Co ma wspólnego patriotyzm z byciem uprzejmym wobec innych ludzi? A dużo! W końcu ojczyzna to nie tylko miejsce, ale również ludzie, którzy ją tworzą. O czym współcześni „patrioci” zdają się nie pamiętać.

Dla mnie życzliwość wobec drugiego człowieka znaczy więcej niż wywieszanie na domu flagi z okazji święta narodowego. Bo to pierwsze ma realny wpływ na nasze życie, a to drugie jest tylko symbolem. A przecież chodzi o to, żeby wszystkim nam żyło się jak najlepiej we własnym kraju! Więc uśmiechaj się do przechodniów na ulicy, ustępuj miejsca starszym oraz ciężarnym, oferuj pomoc w poniesieniu ciężkich zakupów czy przeniesieniu wózka.

Pamiętaj, że dzieci najwięcej się uczą, obserwując nas, dorosłych.

* wpis powstał we współpracy z Auchan, marką, która wspiera lokalnych producentów

14
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
6 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
darekIlona KosteckaAnnaAlaZuzanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Magda
Gość
Magda

Bardzo pożyteczny wpis. Dodałbym jeszcze że patriotyzm to wywieszenie flagi( prawidłowej) i znajomość chociaż 2 zwrotek hymnu.
Dla mnie to też nieunikanie podatków i brak typowo polskiego kombinatorstwa, które tak naprawdę jest zwykłym złodziejstwem.
Swoją drogą kiedy z tego wreszcie wyrośniemy?Przeraża mnie kiedy słyszę nawet od młodych ludzi, że bez fakturki będzie taniej. Zaskakująco wielu właścicieli firm w mojej okolicy płaci też pod stołem połowę pensji. Później od tych samych ludzi słyszę, że polska służba zdrowia to syf, że jesteśmy 100 lat za Niemcami itp.
Ps Pamiętasz gdzie kupiłaś mapę ścienną?

Mary Lean
Gość

Bardzo mądry wpis. Przypomniało mi się jak moja mama wolała jechać 20 km na wieś, żeby od gospodyni kupić ser czy mleko zamiast iść do sklepu pod domem. Zawsze mnie to dziwiło, ale w naturalny sposób w dorosłym życiu sama tak robię. Faktycznie uczymy się obserwując rodziców, nawet jeśli nie od razu to z czasem ta nauka do nas dociera

Anna G
Gość

Wskazówki jak zwykle super trafne. Odnoszę wrażenie, że największe deficyty mamy jednak w nauczaniu dzieci tolerancji

Zuzanna
Gość
Zuzanna

Bardzo potrzebny wpis! Dziś często patriotyzm kojarzymy z czymś przestarzałym, co absolutnie nie pasuje do współczesnych czasów. To jednak błędne myślenie. Przejawem patriotyzmu dziś może być choćby podniesienie napotkanego śmiecia na ulicy i wyrzucenie go do najbliższego kosza. PS. Plakat Polski z pokoiku jest wspaniały! Gdzie można go dostac?

Ala
Gość
Ala

Zgadzam sie w 100 procentach !!!

Anna
Gość
Anna

A gdzie taka mapę dostanę ?

trackback

[…] które w ostatnim czasie stawia na produkty od lokalnych producentów. Wspominałam o tym już TUTAJ. Drób z zieloną etykietą „Pewni dobrego” to dzisiaj najlepszy wybór, bo pochodzi z […]

darek
Gość
darek

z tymi lokalnymi produktami to bym nie przesadzał. Okay, jest to jakaś inicjatywa, ale więcej w tym marketingu niż czegoś więcej. Niestety, w kwestii jedzenia, moim zdaniem polskie jedzenie to jeden z największych przegranych ostatnich dwóch dekad. Mieliśmy świetne rolnictwo, mnóstwo jakościowych potraw, ale polski klient swoimi wyborami zdecydował, że ma być tanio. I takie jest nasze rolnictwo, także to drobne, lokalne. Mieszkam na wsi, choć akurat rolnikiem nie jestem, jednak moja rodzina ma chłopskie korzenie i zawsze z tych korzeni byłem dumny. Interesuję się rolnictwem i wsią powiedzmy hobbistycznie i już bardzo, bardzo dawno temu przestało mnie dziwić jak… Czytaj więcej »