Dzisiaj premiera książki, która powinna być w biblioteczce każdego przedszkolaka!

Chodzi oczywiście o książkę „Matylda Odważna i Pralkowy Potwór”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Mamania. Przepiękne ilustracje do niej zrobiła Anna Simeone, a autorką jestem… Ja :)

SKĄD POMYSŁ NA KSIĄŻKĘ?

Historię Pralkowego Potwora wymyśliłam 15 lat temu, kiedy urodził się mój chrześniak. Nawet zaczęłam ją wtedy spisywać, ale przerwałam, bo nie miałam własnych dzieci, nie wiedziałam dokładnie, jakim językiem się z nimi rozmawia i jakim językiem mówią one same.

Myślę, że dobrze się stało, bo to nie był czas, kiedy byłam gotowa napisać książkę dla dzieci.

Ale potem sama zostałam mamą i do pisania tej książki nie wracałam.

Aż pewnego dnia, a było to na początku 2020 roku, pomyślałam: wszyscy piszą książki, a przecież ja mam narzędzia. Mam gotową historię, umiem pisać, mam odbiorców, może już czas, Ilona?

Czy to znaczy, że od razu usiadłam do pisania? A skąd! Przyszła pandemia, dzieci w domu, nie miałam czasu… Choć tak naprawdę to była tylko wymówka. Bo się bałam.

A co jak nie potrafię? Co jak psa z kulawą nogą to nie zainteresuje? A jeśli się nie spodoba? I znajomi będą się śmiać?

Znasz ten strach? Strach przed porażką, przez który wolisz zrezygnować, zamiast po prostu… Spróbować? Właśnie o nim jest moja książka :)

KIM JEST MATYLDA ODWAŻNA?

Matylda to 4-letnia dziewczynka, która jest najmłodsza w rodzinie i często się boi.

Ale dowiaduje się, że strach jest naturalny. Każdy z nas go czuje. I jej starszy brat, którego uważała zawsze za bardzo odważnego. I tata – który dla każdego dziecka jest największym bohaterem – też czasami się boi. Bo człowiek odważny to nie taki, który nigdy nie czuje strachu. Tylko ten, który mimo strachu: próbuje. Nawet jeśli nie zawsze wszystko się udaje :)

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór

Bo ostatecznie Matylda nie złapie Pralkowego Potwora – choć zagadkę znikających w pralce skarpetek rozwikła – ale nie to jest w tej historii najważniejsze. Najważniejsze jest to, czego się o sobie i o świecie dowiaduje. Już sama próba poradzenia sobie z własnym strachem jest OGROMNYM sukcesem. A ten sukces to najczęściej suma drobnych porażek, dzięki którym zdobyliśmy jakieś doświadczenie.

CO JESZCZE CHCĘ, ŻEBY NASZE DZIECI USŁYSZAŁY?

Dziewczynki często słyszą, że są ładne. Mają piękną sukienkę, fryzurę. Dorastają w przekonaniu, że są fajne, bo są śliczne i na tym właśnie budują poczucie własnej wartości.

Postanowiłam to odwrócić i przekazać naszym dzieciom coś, czego nam nikt nie powiedział. Matylda jest fajna, bo podejmuję próbę złapania Pralkowego Potwora, chociaż bardzo się go boi.

Matylda jest fajna, bo nie czeka, aż ktoś jej pomoże, tylko bierze sprawy w swoje ręce. Tę cechę wzmacniają w niej rodzice, którzy nie krzyczą, kiedy sama podstawia sobie krzesełko, żeby sięgnąć po czekoladę. Bardzo mi zależało, żeby z tej książki i dorośli wyciągnęli jakąś naukę :)

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór

Często dostaję pytanie, czy to książka tylko dla dziewczynek? Nie, przekaz jest na tyle uniwersalny, że może się z nim utożsamić każde dziecko. Poza tym Matylda ma starszego brata Tymona, bo to również będzie seria o pięknej, choć czasami trudnej relacji między rodzeństwem. Niedługo w księgarniach pojawi się druga część, w której właśnie jego uczucia biorę pod lupę. Tymon myśli, że jest fajny, bo jest silny i odważny (w końcu jest starszym bratem!) tymczasem okazuje się, że ma zupełnie inną supermoc, a jest nią… O tym dowiecie się już w listopadzie!

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór

MOGĘ WSZYSTKO?

Taki jest tytuł serii. Czy to znaczy, że chcę przekazać naszym dzieciom, że nie mają żadnych ograniczeń albo mogą skakać na główkę z kanapy?

Zupełnie nie.

Możesz wszystko, czyli możesz być, jaki chcesz. Możesz nosić dwie różne skarpetki, możesz się bać, możesz być wrażliwy, może ci się czasami coś nie udać. I jesteś super! Możesz bawić się samochodami, lalkami, lubić wszystkie kolory tęczy. I jesteś super!

Dokładnie taki, jaki/jaka jesteś.

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór

GDZIE MOŻNA KUPIĆ MOJĄ KSIĄŻKĘ?

Zakończyła się właśnie przedsprzedaż na stronie wydawnictwa Mamania, podczas której sprzedaliśmy prawie tysiąc egzemplarzy z moim podpisem. Codziennie pisałyście mi, że książka jest super, że dziecko chce ją czytać w kółko, że bardzo się podoba. Dostawałam zdjęcia Waszych uśmiechniętych dzieci z moją książką i to było cudowne – i za to z całego serca Wam dziękuję :)

Ilona Kostecka

Jeśli przegapiłaś przedsprzedaż, nic nie szkodzi, bo w tym momencie można ją kupić we wszystkich księgarniach internetowych i dobrych księgarniach stacjonarnych. Polecam, nie dlatego, że to moja książka.

A dlatego, że „Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” to książka ważna. O wszystkim tym, co powinny usłyszeć nasze dzieci, zanim wejdą w dorosłość, a czego nam kiedyś nie mówiono :)

(3 331 odwiedzin wpisu)
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Mama dwójki:)
Mama dwójki:)
2 lat temu

Super, właśnie zamówiłam!

KLARA
2 lat temu

Książeczkę mamy i z całego serca wszystkim polecam. Moja córeczka ją uwielbia :))

Aleksandra
2 lat temu

O fajna sprawa, muszę pokazać dzieciakom czy im się podobają obrazki i zapytać czy kupić :)

Wetalk
2 lat temu

Gratulacje, też kiedyś myślałam, że fajnie by było napisać bajkę dla dzieci. Muszę chyba przywrócić moje plany :)

Pokojdziecka.pl
2 lat temu

Pomysł długo w Pani kiełkował, ale bardzo się cieszę, że znalazła Pani w sobie motywację i odwagę na wydanie tej książki :) Widać, że jest przemyślana.

diabetyk
3 miesięcy temu

Matylda to prawdziwa bohaterka! Jej przygody z pralkowym potworem to nie tylko wspaniała zabawa dla dzieci, ale także cenna lekcja odwagi i pomysłowości.