Pomysły na obiad bez mięsa – nie tylko dla wegetarian!
No więc: decyzja podjęta. Po moim ostatnim wpisie postanowiłaś razem ze mną choć trochę ograniczyć mięso w diecie swojej rodziny, ale nie bardzo wiesz, co dalej? To znaczy, jak gotować, żeby wszystkim smakowało? Tak jak obiecałam, przychodzę do ciebie z gotowymi przepisami. Łapcie i częstujcie się wszyscy, oto moje pomysły na obiad bez mięsa!
Partnerem wpisu jest Auchan, gdzie kupuję:
- warzywa z kontrolowanych upraw bez pozostałości pestycydów, które pochodzą z małych, rodzinnych gospodarstw. Taka marchewka pachnie i smakuje jak marchewka! Poza tym warto wspierać polskich rolników (mam nadzieję, że pamiętasz o tym na zakupach?),
- nabiał (jogurty, śmietanę bez zbędnych dodatków, np. zagęstników), który pochodzi z mleka krów żyjących również w małych, rodzinnych gospodarstwach, a nie na wielkich fermach,
- jajka ekologiczne. To dla mnie bardzo ważne! Od kilku lat jemy jajka z chowu ekologicznego (tzw. zerówki) zamiast jajek od kur z wolnego wybiegu (oznaczanych jedynką). I was również do tego zachęcam! Jajka ekologiczne pochodzą od prawdziwie szczęśliwych kurek, które mają ciągły dostęp do otwartej, dużej przestrzeni. Nie żyją w tzw. „fabrykach”. Nie znoszą jaj na wyścigi, bo w gospodarstwie ekologicznym liczy się jakość, a nie ilość. Są tam karmione certyfikowaną paszą bez antybiotyków oraz hormonów. A jeśli to jeszcze cię nie przekonuje, dodam, że zerówki faktycznie smakują najlepiej – jak jajka, które pamiętamy z dzieciństwa!
Wszystkie te produkty poznasz po zielonej etykiecie „Pewni dobrego” na opakowaniu.
POMYSŁY NA OBIAD BEZ MIĘSA
HAMBURGER Z BURAKA
Jeśli nie wierzysz w wegeburgery… Rozumiem, bo też nie wierzyłam. Głównie dlatego, że nigdy nie trafiłam na burgera roślinnego, który byłby tak samo dobry jak mięsny. Dopóki sama go sobie nie zrobiłam. Nie żartuję! Nawet najbardziej zatwardziały mięsożerca – gdy spróbuje tych burgerów z buraka – na pewno nie będzie narzekać!
Składniki na kotlety:
- 4 surowe buraczki
- 125 g kaszy jaglanej Dania Babci Zosi ze słonecznikiem (znajdziesz w Auchan)
- pół czerwonej cebuli
- 1 jajko ekologiczne
- ząbek czosnku
- sok z połowy cytryny
- łyżka oliwy
- sól, pieprz
I pozostałe:
- bułki (ja do burgerów używam grahamek)
- warzywa, np. sałata, pomidor, papryka, ogórek kiszony
- ketchup, majonez
Ugotuj kaszę według instrukcji na opakowaniu. Jaglanka Dania Babci Zosi jest super, bo nie trzeba jej płukać, żeby pozbyć się goryczki. No i to, z czym jest wymieszana, też robi robotę!
Piekarnik nastaw na 200 stopni. Kiedy się rozgrzewa, obierz surowe buraczki i zetrzyj je na tarce do dużej miski.
Dodaj przestudzoną kaszę.
Posiekaj drobno pół cebuli, dodaj do buraczków. Wyciśnij czosnek. Wbij białko jajka, wyciśnij pół cytryny, dodaj łyżkę oleju, sól oraz pieprz.
Wymieszaj dokładnie i uformuj płaskie kotlety. Przełóż je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Żeby nie przywarły, posmaruj papier olejem. Piecz przez 20 minut, obróć i piecz kolejne 20 minut.
W czasie, gdy buraczane kotlety się pieką, przygotuj pozostałe składniki: bułkę przekrój i posmaruj tłuszczem. Włóż ją do piekarnika na ostatnie 10 minut. Umyj sałatę, pokrój pomidora, paprykę – jednym słowem wszystko, z czym lubisz hamburgery jeść.
Na koniec złóż burgera i polej ulubionym sosem (może być ketchup lub majonez).
WARZYWNA TIKKA MASALA
Do warzywnej wersji tego popularnego indyjskiego dania użyłam trzech warzyw: marchewki, ziemniaków i kalafiora. Jednak spokojnie możesz zrobić warzywną tikka masalę na bazie jednego wybranego przez siebie warzywa.
Składniki:
- mały kalafior
- 2 marchewki
- 2 ziemniaki
- 1 cebula
- 3 cm korzenia imbiru
- duży ząbek czosnku
- 2 łyżeczki garam masala (znajdziesz w kuchniach świata)
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżeczka papryki w proszku (słodkiej lub ostrej)
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 puszki pomidorów (lub duża butelka passaty pomidorowej)
- sok z połowy cytryny
- śmietana (lub mleko kokosowe w wersji wege do zagęszczenia)
- ryż
- świeża kolendra
- olej
- sól
Ziemniaki i marchewkę obierz oraz umyj razem z kalafiorem. Ziemniaki pokrój w kostkę, marchewkę w talarki, a kalafior podziel na różyczki. Ja warzywa gotuję na parze, ale można to zrobić w garnku w lekko posolonej wodzie. Uważaj jednak, żeby ich nie rozgotować.
Gdy warzywa się gotują, pokrój cebulę i zeszklij ją na patelni. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz drobno posiekany imbir (chociaż mi się nigdy nie chce i imbir też przeciskam przez praskę). Smaż dosłownie pół minuty i wsyp: garam masalę, curry, paprykę w proszku. Znowu podsmaż przez chwilkę, cały czas mieszając. Pilnuj, żeby niczego nie przypalić!
Teraz wlej pomidory z puszki lub passatę pomidorową. Dodaj dwie łyżki koncentratu pomidorowego. Zagotuj. Sos powinien być gęsty i intensywny.
Dopraw do smaku solą oraz sokiem z cytryny. Polecam wycisnąć aż pół cytryny, bo to bardzo aromatyczne danie! Jeśli lubisz, zaciągnij sos śmietaną lub gęstą częścią mleka kokosowego (jednak nie musisz).
Wrzuć ugotowane warzywa do sosu i wymieszaj. Podawaj z ryżem i świeżą kolendrą.
SZAKSZUKA „WKOŁO LODÓWKI”
Moi rodzice na zupę warzywną mówili „wkoło ogródka”. Ponieważ ja nie mam grządek z warzywami, dania – do których wrzucam wszystko – nazywam „wkoło lodówki”. Moja szakszuka jest super, gdy w lodówce zalegają resztki jedzenia i nie wiesz, co z nimi zrobić. Robię ją też na kolację, gdy po obiedzie zostaje nam kasza.
Składniki:
- jajka ekologiczne
- puszka pomidorów (lub małe opakowanie passaty pomidorowej)
- warzywa, które można usmażyć: papryka, groszek cukrowy, seler naciowy, cukinia, może być też por
- dowolna kasza
- sól
- pieprz
- olej
Ugotuj kaszę.
W tym czasie na patelni rozgrzej niewielką ilość oleju i podsmaż wybrane warzywa: groszek cukrowy, pokrojoną paprykę, cukinię, seler naciowy.
Zalej je sosem pomidorowym, następnie przypraw solą oraz pieprzem do smaku. Zagotuj.
Do sosu dodaj ugotowaną kaszę. Znowu dokładnie wymieszaj.
Łopatką rób zagłębienia (aż zobaczysz dno patelni) i do każdego wbijaj jajko. Posól je tak, jak solisz sadzone. Przykryj patelnię i zmniejsz ogień. Ale tylko trochę: jaja nie mogą się przypalić, ale muszą się ściąć pod pokrywką.
Gotową szakszukę przełóż na talerze, chociaż można ją jeść prosto z patelni.
TAGLIATELLE W SOSIE PIECZARKOWYM Z ZIOŁAMI
Jeśli chodzi o pomysły na obiad bez mięsa – to jest moje danie SOS. Robię je, kiedy brakuje mi pomysłu. Albo czasu. Gdy znudzi ci się ta wersja, cebulę i pieczarki wymień na inne warzywo (pomidora, cukinię, groszek cukrowy, podgotowanego brokuła). Nadal będzie pycha!
Składniki:
- makaron tagliatelle
- cebula
- pieczarki
- ulubione świeże zioła
- śmietanka
- sól, pieprz
- olej i oliwa
Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ja zawsze dodaję jeszcze do wody łyżkę oliwy z oliwek.
Pokrój cebulę i zeszklij ją na patelni na niewielkiej ilości tłuszczu. Dodaj oczyszczone i pokrojone pieczarki. Dopiero pod koniec smażenia dopraw je solą i pieprzem (jeśli zrobisz to wcześniej: puszczą wodę i zamiast się usmażyć – będą się dusić).
Posiekaj swoje ulubione zioła (to może być kolendra, pietruszka, rozmaryn, szałwia) i dodaj do pieczarek.
Wszystko zalej śmietanką, cały czas mieszając.
Na końcu dodaj ugotowany i odcedzony makaron. Zamieszaj, żeby sos się z nim połączył i przełóż na talerze. Posyp ziołami oraz świeżo zmielonym pieprzem.
Mam nadzieję, że moje pomysły na obiad bez mięsa zainspirują cię do małej – wielkiej zmiany. Daj tylko znać, od którego przepisu zaczynasz?
A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej nie tylko na temat świadomego odżywiania, ale również rodzicielstwa, koniecznie zerknij do Ani TUTAJ.
oooo mniam! Najbardziej przekonał mnie burger z kotletem z buraków! Uwielbiam takie rozwiązania :)
Oooo, ale super! Koniecznie wypróbuję, zwłaszcza te burgery – własnie jestem na etapie testowania różnych wege przepisów :)
Ciekawe przepisy
Super przepisy! Zrobiłam już burgery z buraka i wyszły przepyszne! Nawet mój mąż, typowy mięsożerca, zajadal ze smakiem i dopytywal, czy aby na pewno zostało na jutro ? Dzisiaj pora na przepis nr 2. Proszę o więcej takich przepisów!
Super, bardzo się cieszę!
Niedługo podam przepis na pyszne wegegołąbki :)
Bardzo kreatywne, super zdrowe dania, w dodatku starannie podane. Mniam^^
Dziękuję! :)
Dziś była szakszuka, ale niestety nie smakowała nam. Oczywiście nie jest to wina potrawy, tylko po prostu my wolimy inne smaki. Pomidory zdominowały całość i potrawa zrobiła się kwaśna. Lubię odkrywać nowe smaki, ale tym razem nie powiodło się. Jednak dziękuję Pani za przepis, bo być może będzie inspiracją do dalszych eksperymentów:)
[…] pysznych, wegetariańskich pomysłów na obiad znajdziesz TUTAJ i […]
Smacznie wyglądające dania od niedawna jestem na wege wiec na pewno każdy przetestuje