Dlaczego nie kłaść telefonu przy głowie, kiedy idzie się spać?

Telefony komórkowe – wyobrażasz sobie świat bez nich? Ja nie bardzo, choć pamiętam jeszcze czasy, kiedy ich nie było. Teraz tak się przyzwyczaiłam, że mogę dzwonić do najbliższych z każdego miejsca na świecie, że życie bez komórki wydaje mi się… Nierealne! Są jednak ludzie, którzy się ich boją. Używają – bo kto dzisiaj nie ma komórki? – ale nie są pewni, czy sensacje, które co rusz pojawiają się w internecie, nie są prawdą. Dzisiaj postanowiłam wziąć pod lupę wszystkie te obawy i sprawdzić, czy są słuszne?

FRANCUZI ZAKAZALI WŁAŚNIE DZIECIOM KORZYSTANIA Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH,
BO ODKRYLI, ŻE MAJĄ ONE NEGATYWNY WPŁYW NA ZDROWIE – MIT

Prawdą natomiast jest, że jeżeli chcesz zgłupieć od nadmiaru sprzecznych informacji, poczytaj sobie komentarze na losowo wybranym portalu internetowym :). To właśnie tam po raz pierwszy pojawiły się sensacyjne wiadomości, jakoby francuskie dzieci miały zakaz korzystania z telefonów komórkowych ze względu na… Zdrowie.

Tymczasem nikt biednym dzieciom znad Loary nie zabrał nagle telefonów, tylko nie mogą ich wnosić do szkół! Sama byłam nauczycielką, więc trochę wiem, jak to wygląda. Dzisiaj w czasie przerw dzieci – zupełnie tak jak i my to robiliśmy! – tworzą na korytarzu kółeczka, niestety nie gromadzą się wokół siebie, a wokół… telefonu z najciekawszą grą! Zamiast rozmawiać ze sobą: młócą albo kibicują młócącemu w wyścig czy strzelankę koledze.

Telefony nie szkodzą zdrowiu dzieci, ale na pewno szkodzą interakcjom społecznym czy też raczej zubożają je i chociaż sama nie widzę niczego złego w ROZSĄDNYM korzystaniu z telefonów przez dzieci, francuski zakaz w szkołach rozumiem i popieram :).

NIE KŁADŹ TELEFONU PRZY GŁOWIE, KIEDY IDZIESZ SPAĆ! – MIT

Ręka w górę, kto słyszał o promieniowaniu elektromagnetycznym wytwarzanym przez telefon i od tego czasu przezornie zostawia komórkę z dala od swojego łóżka?

Mam dla ciebie dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że owo promieniowanie jest wytwarzane przez WSZYSTKIE urządzenia w twoim domu, które działają na prąd. Ale nie ma się czego bać! Bo dobra wiadomość jest taka, że na producentów urządzeń elektrycznych są nakładane tak restrykcyjne normy, że promieniowanie NIGDY nie przekracza dopuszczalnych limitów, a więc nam nie zaszkodzi.

Natomiast to prawda, że warto wieczorem odłożyć wszystkie sprzęty elektroniczne, nie pracować przed komputerem i nie scrollować Facebooka do poduszki. Ekrany tych sprzętów emitują zimne światło, które sprawia, że czujemy się pobudzeni jak po kawie. Nasz mózg na widok tego światła zostaje oszukany: „jest jasno, czyli jest dzień” i przestaje produkować melatoninę. Coś, co przydaje się w czasie pracy, może zaburzać nasz naturalny rytm, dlatego dla uspokojenia zdecydowanie lepiej sięgnąć przed snem po książkę.

WYŁĄCZAJ TELEFON, WI-FI, ROUTERY PRZED SNEM! – MIT

Ileż to ja razy słyszałam, żeby przed położeniem się spać wyłączyć telefon albo przynajmniej internet w telefonie, a nawet w całym domu! Piotrek, który jest po telekomunikacji, zawsze na takie rewelacje wybucha śmiechem. Aha, już widzę, jak co wieczór bobrujemy w szafie, żeby dostać się do routera i wyłączyć go nie wiadomo po co.

Sprzęty elektroniczne sprzedawane w Polsce muszą być oznaczone logiem CE, co oznacza, że przeszły szereg testów i są BEZPIECZNE. W Polsce nadzorem i kontrolą przestrzegania norm zajmuje się UOKiK oraz Inspekcja Handlowa. Ja tam ufam mądrzejszym od siebie ;).

TELEFONY KOMÓRKOWE PODGRZEWAJĄ W CZASIE ROZMOWY NASZ MÓZG JAK KUCHENKA MIKROFALOWA JEDZENIE! – MIT

Kuchenka działa tak, że podgrzewa wodę znajdującą się w jedzeniu dzięki promieniowaniu o ogromnej mocy. Jedzenie to jest szczelnie zamknięte w urządzeniu i fale nigdzie poza kuchenkę nie uciekają.

Fale emitowane przez telefony komórkowe są od kilkuset do kilku tysięcy razy słabsze i rozchodzą się w powietrzu we wszystkie strony. Jasne, zwłaszcza w upały możemy poczuć, jak telefon nagrzewa się w naszej dłoni, ale wynika to z jego pracy, a nie z promieniowania, które emituje. Tak samo nagrzewa się mój komputer, jeśli montuję na nim film i twój również, wystarczy, że dziecko odpali na nim „obciążającą” grę. Dobrze wtedy postawić przy komputerze wiatraczek albo ułożyć go na czymś zimnym (metalowa podkładka, kamienny blat), żeby się chłodził i żeby nie doszło do spowolnienia pracy sprzętu – podpatrzyłam ten sposób u znajomych grafików ;).

To przegrzanie może mieć wpływ na działanie sprzętu, ale na pewno nie na twoje zdrowie! To już gorąca kąpiel czy prysznic bardziej cię rozgrzeje niż rozmowa przez telefon w upalny dzień! No chyba że rozmawiasz z ukochanym wieczorową porą ;).

TELEFONY KOMÓRKOWE POWODUJĄ RAKA – MIT

Kiedy pisałam ten tekst, zajrzałam do takiego narzędzia jakim jest Google AdWords, żeby znaleźć frazy związane z telefonami komórkowymi, które ludzie najczęściej wpisują w wyszukiwarkę internetową. Jednym zdaniem: jakie zagadnienia ich interesują? Aż się wzdrygnęłam, kiedy zobaczyłam powtarzające się zapytanie: „glejak a telefony komórkowe”.

Nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła również tego! Uff… Badania nad wpływem komórek na nasze zdrowie trwają nieprzerwanie od 30 lat i ANI JEDNO nie wykazało negatywnego wpływu. Na ten przykład w latach 1990-2007 duńscy naukowcy wzięli pod lupę aż 3,8 mln osób i okazało się, że nie ma żadnego związku między nowotworami mózgu a korzystaniem z telefonów komórkowych. [1]

NOSZENIE TELEFONU W KIESZENI WPŁYWA NA MĘSKĄ PŁODNOŚĆ! – PRAWDA

Tak jak pisałam wyżej, sprzęty się nagrzewają. A męskie jądra są wrażliwe na ciepło – wzrost ich temperatury powoduje, że zmniejsza się jakość nasienia. Dlatego mężczyźni nie powinni nosić telefonów w przednich kieszeniach spodni czy trzymać laptopów na kolanach.

Natomiast naukowcy nie zauważyli negatywnego wpływu fal radiowych emitowanych przez telefon na męską płodność. [2]

KORZYSTANIE Z TELEFONÓW W CIĄŻY JEST NIEBEZPIECZNE – MIT

A korzystaj sobie do woli! Na pewno nie zaszkodzi to tobie czy dzidzi, a nawet może… Pomóc!

Wyobraź sobie, że tym razem norwescy naukowcy przebadali 50 tys. matek, a wnioski były zaskakujące. Otóż okazało się, że korzystanie z telefonów komórkowych w ciąży korzystnie wpływa na rozwój zdolności językowych dzieci! [3]

TRZEBA DAWKOWAĆ DZIECIOM CZAS SPĘDZANY Z TELEFONEM – PRAWDA

Same telefony komórkowe jako urządzenie nie są szkodliwe. Fale radiowe są bezpieczne – to już sobie wyjaśniłyśmy.

telefonu komórkowe

Jednak co do jednego badacze są zgodni: dzieci, które bez umiaru korzystają z telefonów (ale również innych urządzeń elektronicznych takich jak tablety, komputery czy nawet te niegroźnie wyglądające telewizory) mają problemy z koncentracją i są nadpobudliwe.

Ale warto tutaj odróżnić korzystanie od korzystania. Gry na telefon ograniczaj, ale już rozmowy z babcią nie musisz! Ja na przykład celowo włączam przy dzieciach zawsze tryb głośnomówiący: mogę rozmawiać i równocześnie mam wolne ręce, żeby ogarnąć dom czy maluchy. A przy okazji one korzystają, bo podsłuchując dorosłych, poszerzają swój zasób słownictwa, a jako kilkulatki z chęcią włączają się do rozmowy!

telefony komórkowe

KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH W SAMOLOCIE JEST NIEBEZPIECZNE – MIT

Urządzenia dopuszczone do sprzedaży są bezpieczne, a więc można z nich korzystać również w samolotach. Inna sprawa jest taka, że niektóre linie lotnicze mogą cię poprosić o przełączenie się na tryb samolotowy, żeby nie zakłócać ich sygnału i musisz to uszanować :).

MIESZKANIE POD ANTENĄ SIECI KOMÓRKOWEJ JEST SZKODLIWE – MIT

Stacje bazowe instalowane na budynkach czy w ich pobliżu spełniają bardzo wyśrubowane, polskie normy, więc mieszkanie w ich pobliżu na pewno nie zagraża niczyjemu zdrowiu.

Polskie normy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych na całym świecie, więc bez obaw możesz cieszyć się zdobyczami techniki i zwyczajnie nie słuchać tych, którzy wszędzie węszą sensację.

* wpis powstał we współpracy i w oparciu o wiedzę specjalistów z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

(15 147 odwiedzin wpisu)
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Renewarte
5 lat temu

Uwielbiam Cię za te teksty. Niejednokrotnie uspokoiłaś mnie i moje schizy.

Iwona K.
Iwona K.
5 lat temu

Ja też dziękuję za ten tekst, bo faktycznie wielokrotnie słyszałam, żeby nie kłaść telefonu przy głowie i chociaż kładę nie byłam pewna czy to jest ok :)

Kolega po Telekomunikacji
Kolega po Telekomunikacji
5 lat temu

Hej,
Troszeczkę śmieszy mnie Twój tekst i to z jaką laicką prostotą wierzysz w słowa „mądrzejszych od Ciebie”. Długo można by debatować czy promieniowanie jest szkodliwe, bo nikt nie wykonał testów trwających np 20 lat, więc nie wiemy jakie skutki ma długotrwałe wystawienie na działanie promieniowania. Pewne jest natomiast to, że nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć fal, oraz że ktoś tutaj nie do końca wie jak działa telefon, który nie tyle jest odbiornikiem co głównie nadajnikiem (który na znacznie większą moc niż odbiornik) nawet w momencie kiedy z niego nie korzystamy. Ponadto Piotrek chyba nie do końca uważa za zajęciach z anten….

andrzej
andrzej
2 lat temu

wg mnie nie tylko na zajęciach z anten trzeba pilnie uważać.Niestety producenci nie interesują się bezpieczeństwem w stopniu uniemożliwiającym skutki negatywne długofalowo – nic by wtedy nie sprzedali.Dzisiejsze telefony komórkowe raczej nie stosują już nadajników dwuwatowych jak te z początku wieku ale zmniejszenie mocy okupione jest koniecznością zagęszczenia nadajników bazowych (krótszy zasięg i wyższe częstotliwości) co niestety nie zmniejsza bardzo wyraźnie ewentualnego zagrożenia.Myślę,choć nie jestem tego całkowicie pewien,że zagrożenie jeśli jest to minimalizuje się najbardziej jak się da…

Asiula
Asiula
5 lat temu

Super!

Pati Migdał
Pati Migdał
5 lat temu

Brawo za rozsądny tekst! Nareszcie ktoś, kto nie straszy na prawo i lewo :)

Anna
Anna
4 lat temu

Jak to dobrze, że mam takiego wybitnego pana od fizyki. Jest facet trochę stuknięty ale ważne że prawdy nas uczy. Działania nam porobił i pokazał jak to z tymi flaming jest rzeczywiście. Wiadomo promieniowanie jest małe ale zależy od tego jak i ile czasu kto spędza bo z naszych obliczeń wynikło, że jednak długie rozmawianie szkodzi i to bardzo.

andrzej
andrzej
2 lat temu

…literki CE to w rozwinięciu „contruktion error” co czasem tłumaczy się wadliwa konstrukcja.I tu mam zgryza-zgrzyt czy jak kolwiek to nazwać bo wg tego co wiem producentom sprzętu zależy na jego sprzedaży bez zapewniania bezawaryjności i bezpieczeństwa użytkowania – ale to pewnie teoria spiskowa…