Gofry, których brakuje nad polskim morzem!
Jesteś gofrowym zjadaczem? Jeśli uwielbiasz gofry, koniecznie musisz zobaczyć, co dla ciebie przygotowałam. Bo to – co sprzedają nad polskim morzem czy w restauracjach – jest niczym w porównaniu z przepisami na gofry, które pokazuję!
Sekret dobrych gofrów tkwi w dobrej gofrownicy. Dlatego niech nie kuszą cię przypadkiem wynalazki 2 w 1 czyli opiekacz do tostów i gofrownica razem, bo wiadomo, że jak coś jest do wszystkiego, to jest… do niczego! A tak całkiem serio, kupiliśmy kiedyś coś takiego i ciasto wychodziło niedopieczone oraz gumowate. W akcie desperacji dosmażaliśmy je potem na patelni…
Dobra gofrownica wcale nie musi kosztować dużo, ale na co powinnaś zwrócić uwagę przede wszystkim – to jej moc. Najlepiej od 1000 do 2000 W. Na gofrownice poniżej 800 W nawet nie patrz w sklepie, bo to strata kasy!
A jeśli masz już dobrą gofrownicę, to czas na sprawdzony przepis na ciasto :).
PRZEPIS NA GOFRY
(wyjdzie około 12 sztuk)
Lista zakupów:
2 szklanki mąki
1 i 3/4 szklanki mleka
pół szklanki oleju
2 jajka
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1. Oddziel żółtka od białek, dzięki temu ciasto będzie puszyste w środku i chrupiące na zewnątrz.
2. Białka odłóż na bok, a żółtka połącz dokładnie z mlekiem.
3. Dodaj pozostałe składniki i wymieszaj tak, żeby nie było grudek – ręcznie albo mikserem.
4. Dodaj szczyptę soli i ubij białka jajek na sztywno, a potem delikatnie połącz z resztą ciasta. Masa powinna być puszysta i gęstsza niż ciasto na naleśniki. Jeśli jest za rzadka – dodaj mąki. Jeśli jest zbyt sztywna – dolej mleka.
To jest przepis podstawowy na ciasto. Taka baza, z której teraz możesz wyczarować gofry na słodko lub wytrawne.
GOFRY NA SŁODKO
Lista:
łyżka cukru zwykłego
łyżka cukru waniliowego
drobno pokruszona czekolada
ulubione dodatki: u mnie są to lody i świeże owoce
5. Do ciasta dodaj cukier. Zamiast niego możesz dodać również słodzik. Wymieszaj.
6. Wsyp drobniutko pokruszoną czekoladę.
7. Wlej ciasto na dobrze rozgrzaną gofrownicę i wyjmij po kilku minutach, kiedy będzie upieczone w środku.
Czekolada powinna się rozpuścić, dzięki czemu takie gofry są dobre również bez dodatków.
Ja jednak uwielbiam na gorącego jeszcze gofra położyć gałkę lodów i posypać go świeżymi owocami. Nie mam pojęcia, dlaczego nie sprzedaje się gofrów z lodami w miejscowościach wypoczynkowych, ale jeśli tylko raz spróbujesz – już zawsze będziesz zamawiać je tylko w takiej formie, bo to jest prawdziwy sztos!
GOFRY WYTRAWNE
wariant 1
Lista:
salami, boczek albo dobra szynka
to, co zazwyczaj kładziesz na kanapkę, ja proponuję: żółty ser, jajko sadzone, majonez i ulubione warzywa, np. rukola, pomidor, ogórek
5. Pokrój wędlinę w małą kosteczkę i dodaj do ciasta. Zamieszaj.
6. Wlej ciasto z mięsem do gofrownicy i wyjmij po kilku minutach. Wędlina w gofrze powinna być przysmażona i chrupiąca.
Tak przygotowanego gofra potraktuj jak kanapkę. Ja zazwyczaj na jeszcze ciepłego kładę plasterek sera, smaruję go majonezem, na to idzie jajko sadzone, a potem pomidory z cebulką. Mniam!
wariant 2
Lista:
starty żółty ser
posiekana cebula albo szczypiorek
to co na kanapkę (patrz wyżej)
5. Do ciasta dodaj starty ser i drobno pokrojoną cebulę albo szczypiorek. Wymieszaj.
6. Ciasto nałóż na gofrownicę i zdejmij po kilku minutach. Ser powinien się stopić, a cebula/szczypiorek zarumienić.
Trzeci przepis pochodzi od was, moich czytelniczek z Instagrama! Te gofry też można przygotować jak kanapkę, ale są przepyszne również na sucho. To idealna przekąska na spacer, podróż albo po prostu gdy oglądasz serial przed telewizorem.
Oczywiście nie zaszkodzi, jeśli połączysz wariant 1 z wariantem 2. W ogóle gofry to takie super danie, które zazwyczaj je się na słodko i uważam, że to błąd, bo można tutaj kombinować do woli! Zupełnie tak jak z naleśnikami – a przepis na najlepsze naleśniki pokazywałam już TUTAJ
SMACZNEGO!
I koniecznie daj znać, która wersja gofrów najbardziej ci smakowała ;).
super prosty przepis. A jaka gofrownice polecasz?
O mocy 1200 lub więcej. My mamy jakiegoś zwyklaka no name, moc 1000 – daje radę, ale mógłby przypiekać jeszcze bardziej.
W każdym razie konkretnego sprzętu nie polecę, bo jeszcze się idealnego nie dorobiłam :)
Z grubsza przejrzalam internet i rzeczywiscie duzo (jak nie wiekszosc ) gofrownic ma moc ponizej 1000. Dobrze wiedziec, ze to takie wazne
Mój mąż miłośnik gofrów, poleca również mocną gofrownicę, kupiłam mu kiedyś taką, wydawałoby się , dobrą, ale poszła do śmieci, bo prawie w ogóle gofry nie wychodziły, teraz mamy taką zakupioną przez męża firmy mdm o mocy 1400 i gofry wychodzą super…
Ja osobiście uwielbiam słodkości !! Co niestety po mnie widać ? ale z chęcią spróbuje wariantu wytrawnego!! Jest to ciekawe polaczenie! Zapewne mi i mojej rodzince posmakuje ?? pozdrawiam !
To ja tylko dopiszę, że przygotowując gofry warto wymienić mleko na wodę. Nie ujmuje to im absolutnie żadnego smaku, a gofry są dużo bardziej chrupiące (nie wiem skąd ta różnica, ale to sprawdzone i przetestowane na własnym żołądku info). Pyszne są tez takie na maślance zamiast mleka.
A gofrownicę polecam tą: mpm mgo-13. Gofry są takie jak należy. Chrupiące, dobrze wypieczone, miękkie w środku (a sama gofrownica jest w naprawdę przyzwoitej cenie).
A tak, często robię również z wodą zamiast mleka. Mój młody tak woli, chociaż ja osobiście preferuję te z mlekiem :)
Gofry rewelacyjne robiłam dziś rano na śniadanie. Ja używam gofrownicy z Tefal 2w1 i gofry wychodzą idealne chrupiące z wierzchu miękkie w środku a ma tylko 800W.
Aaa, no widzisz – Tefal to jednak Tefal :)
Jakis dzien przed Twoim wpisem kupilam toster/gofrownice/grill takie cos 3w1 Salter o mocy 900 i sie troche zalamalam. Na szczescie okazalo sie, ze maszyna daje rady, calkiem fajne gofry wychodza. Musze wyprobowac twoje na wytrawno ;-)
Ja mam 1000W, więc całkiem podobnie i faktycznie daje radę, chociaż nie obraziłabym się, gdyby przypiekał mocniej :)
Jak ja dawno gofrów nie jadłam… :D
Muszę takie gofry zrobić. Zawsze robię na słodko, mam sprawdzony przepis i gofrownicę z Tefala ? Córka od dwóch dni mnie o gofry prosi, to jutro na kolację będą ?