Sprawdź, czy grozi wam rozwód?

Oczywiście, ciężko jednoznacznie stwierdzić: to para, której uda się na 100%, a tej to się nie uda i czeka ich rozwód. Ale… istnieją takie punkty zapalne, przez które statystycznie najwięcej par się rozstaje. To są kwestie, w których powinniście być zgodni zanim podejmiecie decyzję o wspólnym życiu. Sprawdź więc, czy rzeczywiście tak jest! A potem nie zapomnij pochwalić się wynikiem!

rozwód

1. Nie udajecie przed sobą kogoś innego.

Słyszałam o laskach, które chodzą spać ostatnie i wstają jako pierwsze tylko dlatego, żeby facet nie zobaczył, jak wyglądają bez makijażu.

Słyszałam też o laskach, które nie chcą, żeby „partner” je widział w czasie porodu, bo to pot, łzy, i każda z nas wygląda wtedy niewyjściowo. Ale wiesz co? Nie wróżę takiemu związkowi dobrze! Tak mi się wydaje, że przetrwa… do pierwszej choroby?

2. Macie taką samą wizję przyszłości.

A nie, że on chce podróżować, a ona rodzić dzieci. On marzy o wyprowadzce do ciepłych krajów, a ona w życiu nie opuści mamusi. Prędzej się rozwiodą niż dogadają ;).

3. Możecie bez strachu powiedzieć o swojej porażce.

Tak jest w serialach. Facet co rano wiąże krawat i wychodzi do korpo, a ona po 6 miesiącach dowiaduje się, że pracę stracił.

A chodzi o to, żebyś bez strachu mogła powiedzieć: nawaliłam. A on – zamiast na ciebie krzyczeć czy dołować cię („można się było tego spodziewać!”, „tobie nic nie wychodzi!”, „trzeba było mnie słuchać, to by było inaczej!”) – zastanawia się razem z tobą, jak to naprawić. A jeśli nie da się nic naprawić – przytula cię i przypomina, że hej! Przecież jutro też jest dzień!

4. Lubicie ze sobą przebywać.

Podobno najlepszy mąż to również najlepszy przyjaciel!

5. Łączy was nie tylko ten sam plan na przyszłość, ale również podobne podejście do finansów.

Ty jesteś oszczędna, on rozrzutny? On woli kupować drogie i szybie samochody, ty chciałabyś odkładać na mały domek na wsi?

Błagam, ustalcie te kwestie zanim weźmiecie ślub i na świecie pojawią się wasze dzieci!

6. Macie podobne poglądy.

Jeśli on jest zwolennikiem Jarka, a ona głosowała na Tuska, to ich związek naprawdę musi być gorący i nie mam tutaj na myśli sypialni ;).

Tak samo ciężko będzie się dogadać zagorzałemu przeciwnikowi gejów albo aborcji z osobą totalnie tolerancyjną. Zwolennikowi prawicy z osobą o lewicowych poglądach. Osobie niewierzącej z taką, która co niedzielę chodzi do kościoła, a w piątek przestrzega postu.

Szczerze? Nawet jeśli ich miłość jest ogromna, na dłuższą metę tego nie widzę.

7. I temperament.

On choleryk, ona powolna, dokładna, żeby nie powiedzieć – flegmatyczna. Chociaż… Moi rodzice tak żyją ze sobą ponad 40 lat i na rozwód się nie zanosi! ;)

8. Obydwoje pracujecie nad sobą/waszym związkiem/przyzwyczajeniami.

On lubi spotykać się z ludźmi, ona wolisz siedzieć w domu. On lubi jeździć nad morze, ona woli góry. On nie sprząta po sobie, ona nie toleruje nawet zachlapanych kranów. On lubi tłuste mięso, ona mogłaby być wegetarianką.

Nie do pogodzenia?

Ale to wypisz wymaluj ja i Piotr! Wiesz dlaczego nam się udaje? Bo każde z nas nad sobą pracuje i jest skłonne do kompromisu. Póki co, bardziej zależy mi na mężu niż na kranach, w których mogę się przejrzeć. A jemu bardziej zależy na mnie niż na tłustej goloneczce co obiad ;).

9. Jesteście tak samo zaangażowani w związek.

Podobno w każdym związku ktoś stara się bardziej, problem jednak pojawia się wtedy, kiedy stara się tylko jedna strona, a druga całkowicie to olewa.

I tak, olewanie jest na przykład wtedy, kiedy on nie pomaga ci w domu czy przy dzieciach, ale oczekuje, że będziesz czekać na niego z obiadem, podczas gdy sam nie ma nawet czasu zrobić na ten obiad zakupów! Już czas. Na poważną rozmowę. Najlepiej z terapeutą.

10. Łączy was podobne poczucie humoru.

Bo tylko ono potrafi wykaraskać związek z absolutnie każdych tarapatów!


To co? Jaki wynik? Ile punktów się zgadza? U nas mocne 8 na 10 ;). Nie jest źle, ale nie jest też idealnie.

Ale wiesz co? Wierzę, że póki chcemy nad tym pracować – to będzie dobrze!

rozwód

(7 231 odwiedzin wpisu)
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Nati
Nati
4 lat temu

U mnie 9, ale z temperamentem się nie zgodzę. Ja jestem choleryk, mąż flegmatyk i mimo że wkurza mnie to czasami to idealnie do siebie pasujemy (gdybym miała męża choleryka to byśmy się pozabijali). W tym roku minie nam 10 lat małżeństwa

Ilona Kostecka
4 lat temu
Reply to  Nati

Czyli w tym przypadku przeciwieństwa idealnie się przyciągają <3

Kat
Kat
4 lat temu
Reply to  Nati

U mnie tak samo ja choleryk on powolny i po 10 latach razem zaczyna mnie męczyć … kiedyś mi to nie przeszkadzało a teraz mnie irytuje . Wiec juz nie wiem może lepiej tak pół na pół się dobrać ?

Paulina Łyskawka
Paulina Łyskawka
4 lat temu

9,5/10 :D

Z szafy od Żyrafy
4 lat temu

U nas nie jest najgorzej ;) Trochę przeciwieństwa, trochę podobieństwa. Ważne jest to, że stoi za mną murem i zawsze mogę się o niego ‚oprzeć’ ;)

Nowoczesna kobieta
Nowoczesna kobieta
4 lat temu

„kiedy on nie pomaga ci w domu czy przy dzieciach” – to brzmi, jakby to był obowiązek kobiety, a facet miał tylko pomagać. dodatkowo – jak ktoś pomaga, to jest taki fajny, bo przecież pomógł, a osoba, która przyjmuje pomoc powinna być wdzięczna. a to chyba normalne, że domowe obowiązki się dzieli na pół, każdy jest wtedy sobie wdzięczny, ale też po równo. chyba że któryś z partnerów nie pracuje, co w obecnych czasach jest na szczęście rzadkie.

Ilona Kostecka
4 lat temu

Tak, wiem, dzisiaj nie można używać określenia „pomaga w domu/przy dzieciach”, bo mamy partnerstwo.

W każdym razie nie znalazłam jeszcze precyzyjniejszego słowa na to, co chciałam określić. Pisanie: „angażuje się tak samo w obowiązki domowe” byłoby tutaj nie na miejscu, bo w Polsce mało który facet angażuje się tak samo (choćby dlatego, że najczęściej to jednak on chodzi do pracy – przynajmniej niestety tak pokazują ostatnie badania) i nie, to nie jest od razu powód do rozwodu czy terapii. Ale brak jakiejkolwiek pomocy – już tak.

Robię Wnętrza
4 lat temu

Tak… wszystko to prawda, dodałabym jeszcze jeden punkt – szanujecie się wzajemnie i trzymacie jeden front to znaczy: nie obgadujecie się wzajemnie przed innymi ludźmi, nie wytykacie sobie wzajemnie w obecności innych osób swoich wad i przewinień, nie zawstydzajcie się i nie upokarzajcie w towarzystwie, nie narzekajcie – Ty przed koleżankami i mamusią, on przed kumplami i mamusią – jak to tak druga strona „was nie rozumie” i co ostatnio „zrobiła złego”… Jeśli macie tego typu problemy, załatwcie je ze sobą, w domu, podczas rozmowy. Jedyną osobą, która powinna być odbiorcą tego typu informacji jest ta, z którą zdecydowaliście się żyć, a nie koleżanka, przyjaciółka, znajoma, mamusia albo pani za ladą. Widuję często takie pary, które załatwiają swoje prywatne sprawy na forum publicznym i przyznam, że jest mi wtedy bardzo przykro i niezręcznie, bo myślę, że jak się kogoś kocha to się takich rzeczy nie robi, po prostu… (ale co ja tam wiem, mam z mężem tylko 18 lat stażu;)) Reasumując: kochajmy się i już :)))

Anna
4 lat temu

Mocne 9/10 brawo MY :*

trackback

[…] Aha, dobrze taki słoik robić co pół roku – wtedy żadne kryzysy wam nie grożą! […]

http://norekwspolnicy.pl/

Pewnie, że tak. :) Uważam, że te 10 reguł(? jak to inaczej nazwać? :D) są wprost idealne. :D A tak, jeżeli coś zaczyna się dziać, to trzeba o tym na spokojnie porozmawiać. A staranie się to najważniejszy punkt!

trackback

[…] te same życiowe cele – co najlepiej zweryfikować, zanim w związek się zaangażujemy, żeby nagle po ślubie nie […]