Sposoby na oszczędzanie: jak nie stracić 500+?

Zamiany w 500+

Z ideą 500+ można się zgadzać lub nie, ale jak dają, to tylko głupi by nie wziął ;). Od początku świadczenie miało być przyznane terminowo – i właśnie mija ten okres. Różne mądre głowy mówiły, że we wrześniu zostanie zabrane całkowicie lub że zaczną je przyznawać tylko najuboższym. Sprawdź, co się okazało w praktyce oraz najważniejsze: JAK NIE STRACIĆ 500+?

JAK BYŁO?

Program Rodzina 500+ to taka rybka, którą w Polsce dają zamiast wędki. W założeniu miał być wsparciem dla rodziców oraz opiekunów wychowujących dzieci. Rząd wypłaca 500 zł co miesiąc dla drugiego i każdego kolejnego dziecka, dopóki dziecko to nie osiągnie pełnoletności.

Od tej reguły przewidziano wyjątek, bo są rodziny z jednym dzieckiem, które 500+ też dostają. Pod jednym warunkiem. Chodzi oczywiście o kryterium dochodowe, więc jeśli:

  • dochód w twojej rodzinie w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł
  • dochód w twojej rodzinie w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1200 zł, ale masz pod opieką przynajmniej jedno dziecko niepełnosprawne

to na 500+ również się łapiesz.

Ok, ale to wszystko pewnie już wiesz, bo wałkujemy ten system w praktyce od roku. Dlatego sprawdźmy teraz szybciutko, jakie zmiany do programu Rodzina 500+ rząd ma zamiar wkrótce wprowadzić?

JAK BĘDZIE?

Zmiany głównie mają dotyczyć zabezpieczenia się przed wyłudzaniem pieniędzy z programu. Chodzi na przykład o osoby pozostające w nieformalnych związkach lub takie, które udają, że samotnie wychowują dziecko i nie mają od partnera żadnego wsparcia. Niestety, ale zdarzały się incydenty, w których rodzice w zgłoszeniu pomijali dochód jednego z rodziców. Dochodziło nawet do rozwodów „na papierze”. Rząd postanowił rozwiązać to w łatwy sposób: sprawdzić, czy po rozstaniu rodzic opiekujący się dzieckiem wystąpił w ogóle o alimenty. Jeśli tego nie zrobił, wniosek na pierwsze dziecko zostanie z automatu odrzucony.

O ile w pełni to rozumiem, o tyle kolejnej zmiany całkowicie nie popieram. W minionym roku zdarzały się sytuacje, w których rodzice, którzy po rozwodzie mieli opiekę naprzemienną, a w drugim małżeństwie urodziło się im kolejne dziecko – to pierwsze dziecko wykorzystywali we wniosku o 500+ dwa razy. To znaczy wpisywała je matka i ojciec, no bo mogli, system w tym miejscu był dziurawy. Plan rządu i tutaj jest bardzo prosty: pierwsze dziecko z nowego małżeństwa nie będzie traktowane jako dziecko drugie. Moim zdaniem jednak ten pomysł jest poroniony, bo skrzywdzone zostaną rodziny, które nie kombinowały i wniosek o 500+ składała np. tylko matka.

Inna ciekawa sytuacja, o której w minionym roku było dość głośno, to tymczasowe zwalnianie się z pracy. By sprostać limitowi dochodu, Polacy celowo zwalniali się z pracy do czasu otrzymania 500+ lub zatrudniali się ponownie, ale za niższą pensję. Kontrole mają zapobiec tego typu kombinacjom, ale czy się uda? Szczerze wątpię.

Osobiście najbardziej brakuje mi kontroli, na co 500+ jest wydawane. Jasne, że wielu rodzinom na pewno żyje się lepiej od czasu wprowadzenia tego świadczenia, ale niestety nadal nie można tego powiedzieć o wszystkich dzieciach, a to właśnie specjalnie dla nich program został stworzony.

A TERAZ NAJWAŻNIEJSZE!

Każdy, kto już pobiera 500+, w tym roku musi złożyć wniosek ponownie. By nie stracić pieniędzy, musisz to zrobić od 1 do 31 sierpnia!

W założeniu okres programu trwa od października do września, dlatego właśnie 30 września 2017 kończy się otrzymywanie 500+. By otrzymać wsparcie w miesiącu październiku, musisz do końca sierpnia złożyć nowy wniosek. Jeśli wyślesz wniosek dopiero we wrześniu, pieniądze otrzymasz – uwaga! – w listopadzie. Jeśli w październiku – no to pieniądze przyjdą na twoje konto w grudniu. Całe szczęście będzie to jeszcze z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Niestety, jeśli zagapisz się za bardzo i załatwisz formalności dopiero w listopadzie, stracisz pieniądze za poprzednie miesiące.

Wniosek możesz złożyć w urzędzie gminy – listem poleconym lub drogą internetową za pomocą:

  • systemu Emp@tia,
  • profilu zaufanego ePUAP,
  • portalu usług elektronicznych ZUS,
  • w większości banków internetowych.

Podaj dalej, żeby żadna z nas nie przegapiła terminu! :)


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? UWAŻASZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
OlgaMarysiacoralic blog Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
coralic blog
Gość

Irytuje mnie gdy ktoś mi się chwali że dostał 500+ na jedno dziecko… tylko dlatego że nie są w formalnym związku, dziecko ma nazwisko matki i teoretycznie wychowuje je sama. A prawda jest taka że mieszkają razem, wychowują razem a on zarabia krocie .. Mają ludzie tupet

Marysia
Gość
Marysia

Dokladnie sie z Toba zgadzam zwlaszcza ze kasy maja jak lodu…i troche rece mi opadly ze takie osoby jeszcze kombinuja :/ no ale takie jest zycie – pokaze jej artykul – to sie niezle zdziwi.

Marysia
Gość
Marysia

Oooo to sie moja kumpela zdziwi bo ostatnio mi powiedziala ze dostanie 1000zl bo pod koniec wrzesnia rodzi 2 dziecko. Pierwsze ma z ex mezem i ma alimenty a drugie z obecnym facetem bez slubu. Wiec mowi ze na drugie dostanie bo jako drugie dziecko a na pierwsze dostnie bo jej drugie obnizy dochody jako samotnej matce. To jak to teraz bedzie dostanie w ogole? Bo z tekstu wynika ze nie ?

Olga
Gość
Olga

Ja ja się cieszę, że kończymy pobieranie 500+, bo mąż w końcu znalazł dobrze płatną pracę, którą zaczyna we wrześniu :) także 500+ wpadnie nam dopiero wiosną jak urodzę drugie dziecko :)