Skończył rok i nie chodzi?

DSC_0712p

Jak wyżej. Nie zliczę już, ile razy słyszałam to pytanie w ciągu ostatniego półrocza! Przyjęło się, że dziecko, które skończyło dwanaście miesięcy, powinno chodzić. I już.

Czy to z troski o dziecko, które przemieszcza się na czworaka, czy z obawy o własny kręgosłup (wszak rodzic ciągle musi je nosić!) lub finanse (ach, te poprzedzierane na kolanach spodnie!) – pionizujemy nasze dzieci, podnosimy, stawiamy je na dwóch. Zachęcamy, uczymy, pertraktujemy, a na końcu tego wszystkiego – czujemy presję.

A jaką presję czują one! Nie jest tak, że dziecko – chociaż niewiele jeszcze mówi – nic nie rozumie. Oj, nie! Mój na przykład rozumie wszystko. Kiedy tylko słyszał zdanie: „Na nóżkach, Kochanie! Na nóżkach!” lub: „Chodzić, będziemy chodzić!” na znak protestu kładł się płasko na podłodze i ani kroku dalej. Nie tylko nie podnosił się na nóżki – on w ogóle nie chciał wstać! Nawet na kolanka, na apa czy do wózka. I gadaj z takim…

A rad było wiele. Daj mu czekoladę. Połóż na krześle, niech po nią podejdzie. No to on na kolanach do tego krzesła drwałował. Albo: skuś zabawką. Jak stoi przy meblu, pokaż zabawkę, żeby po nią przybiegł. Owszem, przybiegał. Na czterech. I jeszcze: rozłóż ramiona, żeby po całusa przyszedł. Nie z Kostkiem te numery! Jak mama chce całusa, to niech sama sobie po niego przyjdzie…

Takie mam właśnie dziecko. Myślę, że normalne. W nosie ma to, czego chciałaby jego mama. I czego oczekuje społeczeństwo. Że rówieśnicy już dawno po ulicy biegają, rowerki biegowe dosiadają, z hulajnogą się mocują. On sam musiał do tego dojrzeć. Poczuć gotowość do boju.

Bo za rączkę to i owszem. Od dwóch miesięcy chodził. Dwa, trzy samodzielne kroczki od mamy, do taty. Ale sam? Nie!

Byłam z tym u neurologa. Bo trochę wstyd podczas szczepienia, że na dorosłą wagę stawiają (ta dla niemowlaków do 10 kg tylko), a on stać nie potrafi i nie chce. To „nie chce” było tutaj kluczowe, bo neurolog orzekł, że dziecko zdrowe, sprawne bardzo, tylko ma blokadę w głowie. Musi przestać się bać. I że nie mamy go prowadzać za tę rączkę, to szybciej do samodzielnego chodzenia dorośnie. Bo jak prowadzą, to po co samemu? Z ręką mamy bezpieczniej przecież… I wiara we własne siły słabnie… Dlatego broń Boże żadne chodziki! Niech przy meblach, bokiem próbuje. Nawet jeśli wszyscy się dziwują, że taki duży chłopak i nie chodzi. Nawet jeśli miałoby to trwać i pół roku…

Więc tłumaczyłam sobie i sąsiadom (sic!), że raczkowanie to ważny etap w rozwoju dziecka. Lewa, prawa, lewa, prawa – półkule mózgowe rozwija, przed dysleksją chroni. Że im później, tym lepiej dla nas. I dla jego małych kości. Ale nie. Skończył rok i nie chodzi? Dziwne!

DSC_0690p

DSC_0677p

DSC_0683

A on ruszył. W swoim czasie. Nie poddał się łatwo presji :). Dokładnie dzień po tym, jak skończył osiemnaście miesięcy. W minucie, w której Polska strzeliła Niemcom pierwszego gola. Wybiegł na środek pokoju po piłkę. Święto nie do opisania! Szybko sms-y do całej rodziny i reakcja: „Czas najwyższy!”.

I wtedy sobie pomyślałam, że te nasze dzieci mądrzejsze są od nas, dorosłych.

DSC_0703p

29
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
9 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
MamaAgnieszka - Kieruski.plKasia AlavinkaIlona Kostecka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Faszyrka
Gość
Faszyrka

Oj, znam te stresy matki. „Pół roku ma, a jeszcze nie siedzi? Posadź, na pewno będzie siedzieć.” Jasne, obłożone dziesięcioma poduszkami, będzie na nich wisieć, a nie siedzieć. „Roczek już ma? A czemu nie zakładasz bucików? Nie chodzi?” A no nie chodzi, próbuje dopiero. Tyle dobrze, że wtedy regularnie chodziliśmy do naszej kochanej pani rehabilitantki i ona nas wyszkoliła, że nie należy dziecka poganiać, nie zmuszać do siedzenia, nie prowadzić za rączki. Samo przeskoczy ten etap, gdy będzie gotowe. No ok, przyjmujemy do wiadomości, chociaż bardzo się stresujemy, że to jeszcze nie teraz, że jeszcze trzeba cierpliwie poczekać. Ale my… Czytaj więcej »

Sylwia W-K
Gość

Mój synek zaczął chodzić w wieku 16 miesięcy, raczkować dopiero po
roku… To była dopiero pożywka dla osób dających dobre rady. Babci męża nawet na siłę chciała go uczyć raczkować, oczywiście nie
pozwoliłam. Dziś ma 4 lata i zdążyć za nim nie mogę. Córeczka mimo wcześniactwa biegała tydzień po roku urodzeniowym, czyli biorąc pod uwagę wiek skorygowany – biegała przed rokiem. Nie chodziła – biegała od razu i nadal prawie biega cały czas ;-)

Faszyrka
Gość
Faszyrka

Oj, znam te stresy matki. „Pół roku ma, a jeszcze nie siedzi? Posadź, na pewno będzie siedzieć.” Jasne, obłożone dziesięcioma poduszkami, będzie na nich wisieć, a nie siedzieć. „Roczek już ma? A czemu nie zakładasz bucików? Nie chodzi?” A no nie chodzi, próbuje dopiero. Tyle dobrze, że wtedy regularnie chodziliśmy do naszej kochanej pani rehabilitantki i ona nas wyszkoliła, że nie należy dziecka poganiać, nie zmuszać do siedzenia, nie prowadzić za rączki. Samo przeskoczy ten etap, gdy będzie gotowe. No ok, przyjmujemy do wiadomości, chociaż bardzo się stresujemy, że to jeszcze nie teraz, że jeszcze trzeba cierpliwie poczekać. Ale my… Czytaj więcej »

Joska
Gość
Joska

Nic mnie tak nie wkurza jak komentarze wszystko wiedzących sasiadów a nawet zupełnie obcych mi ludzi !!! Moj synek Bruno skonczyl 3 latka w lipcu. zaraz po urodzeniu byl bardzo chory, mial sepse, wyszedl z tego ale … mial nie chodzic, widziec, slyszec … kazali chodzic na rehabilitacje bo nie przewraca sie na boki !!! rehabilitacja takiego malego dziecka to zazwyczaj płacz, na sile obracane, przewracane .. brr do dzis mam ciarki. Sama zdeydowalam NIE !!! i co Bruno w swoim czasie obrocil sie na bok , usiadl i zrobil wszytsko to co mial zrobic !!! Ale nie chodzil –… Czytaj więcej »

lavinka
Gość

Widziałam nawet pięciolatki ze smoczkami w Norwegii. Naprawdę sporo przedszkolaków je nosi. I NIKOMU to nie przeszkadza. Tylko u nas jest schiza smoczkowa. :)

jowital
Gość
jowital

Moja starsza córka zaczęła raczkować jak miała roczek,a chodzić w miarę sprawnie w wieku 16 m-cy… tez się martwiłam, też jeździłam po neurologach … Młodsza (zresztą chyba równolatka Waszego Kostka ) wszystko robiła „książkowo”, tylko mówić jakoś nie chce … Pozdrawiam :)

Agnieszka Jakiel
Gość

Ilonko, u nas było podobnie. Kuba miał swój czas, a że to chłopak z charakterem, nie zamierzał z niego rezygnować, tylko ze względu na opinie większości. Ruszył również w 18 miesiącu życia. Tylko nam się trafiła „pediatra doskonała”, która ciągle powtarzała: dajcie mu spokój, chłopak wie co robi :) Pozdrawiam serdecznie i miłego biegania za Kostkiem życzę :)

olga
Gość
olga

I ja się dołączę bo temat bliski! Ignaś zaczął samodzielnie chodzić, niezdarnie jeszcze równo gdy skończył 15 miesięcy. Dwa tygodnie wcześniej zaczął robić kroki pierwsze samodzielne, a stał sam „dopiero” przed tuż przed skończeniem 12 miesiąca. Raczkował dobre pół roku, wszystkie dzieci dookoła już chodziły równo z „magiczną granicą”, martwiłam się, a może bardziej zmęczona byłam raczkowaniem, szczególnie poza domem (brudne rączki!!=zarazki=choroby). Na szczęście kuzynka jest fizjoterapeutką i ona bardzo mnie tonowała. Myślę, że trochę dałam się presji, brak doświadczenia, pierwsze dziecko. Wiem już z całą pewnością, że Dzieci są naj najmądrzejsze i nie wolno się czepiać. Choć czujność jest… Czytaj więcej »

Sonia
Gość
Sonia

Na pocieszenie i poprawę humoru opowiem historię mojego
brata. Miał 15 m-cy i nadal nie chodził (tylko za rączkę albo od mamy do taty).
Pewnego czerwcowego dnia nasz tata zirytował się ciągłym noszeniem na rękach i posadził
go na betonowym podjeździe na podwórku babci. Brat miał na sobie króciutkie
letnie spodenki i nie podobało mu się szuranie kolanami po betonie wiec szybko
na czworaczkach poszedł w stronę trawy. Niestety trafił prosto w pokrzywy :)
Wrócił stamtąd na nogach – i tak mój
brat zaczął chodzić :) Historia prawdziwa.

Gajzo
Gość
Gajzo

To trochę jak z nauką jazdy na rowerze :). Za dzieciaka, Tata bardzo intensywnie uczył mnie jazdy na dwóch kółkach. Trwało to i trwało. Pewnego dnia powiedział: ostatni raz z tobą wychodzę, zmęczony już jestem, a bmx z kijem wygląda słabo. Wyszliśmy z bloku, Tata wpadł na kolegę, zaczął gawędzić , a ja wsiadłam na rower i pojechałam :D. Każde dziecko ma swój czas. Ja niestety za malucha pomykałam w chodziku (dobrze, czy źle, nie wiem). Chodziłam w wieku 8-9 miesięcy. Tragedii w życiu z tego powodu nie odnotowałam :).

Tedi
Gość

Oj mnie strasznie denerwują teksty w stylu „jak to jeszcze nie chodzi?”, „jak to, jeszcze nie mówi” itd. Każde dziecko rozwija się inaczej a widełki, kiedy może zacząć chodzić są bardzo szerokie. Wg rehabilitantów lepiej, gdy dziecko zaczyna chodzić później niż wcześniej. Lepiej dla kości, dla kręgosłupa. Mój też nie chodził, gdy miał roczek. Za rączkę tak, ale sam nie. Puszczałam mimo uszu głupie komentarze. W końcu sam zaczął chodzić a teraz to już biega :-).

http://macierzynstwo-czyli-zaw
Gość
http://macierzynstwo-czyli-zaw

Każde dziecko jest inne i zaczyna wszystko robić w swoim czasie :) Znam różne dzieci i każde jest inne zaczyna wcześnie siedzieć a potem późno chodzić albo odwrotnie.. Nie ma się co stresować a tym bardziej dziecko zmuszać do siedzenia obkładając poduszkami :/

Jane
Gość
Jane

Mój Wojtek jak na razie ma 10 miesięcy. To nie ważne czy chodzi czy nie. Do szału mnie doprowadza to porównywanie dzieci..A jak jeszcze słysze od znajomych mam „mój Antek, Jasiek, Tomek, Bolek… chodził siedział jadł KSIĄŻKOWO na 8 miesięcy, rok itd to się we mnie gotuje.. Dzieci same wiedzą kiedy jest ich czas. I każde jest inne. Pozdrawiam :)

xas
Gość
xas

Super :)

Ela
Gość
Ela

Moja Córcia zaczęła chodzić sama jak miała 10,5miesięca;) a dwóch koleżanek córki 13 m-cY, a jednej znajomej syn 16 m-cY,tak ze rożnie to bywa z dzieciakami;)

Dominika
Gość
Dominika

społeczeństwo społęczeństwem ale ja sama na sobie presje wywierałam.. Bo przeciez pierwsza córka jeszcze 9 miesięcy nie miala i juz sama chodzila a młodsza mając 8 i jeszcze nie siedziała, bo starsza mówila, pokazywała oko, ucho, nos a młodsza widzi to tylko u mamy a jej słownik zawier moze ze 3 słowa. Ale w koncu przetłumaczyłam sama sobie, że każde dziecko ma swoje własne tępo i mimo, że geny te same może rozwijać się inaczej. Teraz ma roczek ( a dokładnie jutro) i dalej nie chodzi – fakt jak jej sie zechce to kilka kroczków postawi, ale zdecydowanie woli przemieszczeć… Czytaj więcej »

lavinka
Gość

Stresowałam się tak z raczkowaniem, bo moja tylko się turlała. Nawet nie pełzała, rozumiesz. A tu siódmy miesiąc, ósmy… w końcu w dziewiątym zaczęła podpełzać. I uczyła się siadać. Jakie tam raczkowanie. I nagle, z tego siadu podciągnęła się do stania! Omal się nie zalałam herbatą, no bo przecież ona dzień wcześniej nawet siadać nie umiała. Ja schizowałam, a otoczenie mnie pocieszało, dokładnie na odwrót niż u Ciebie. No i w końcu zaczęła raczkować mając 10 miesięcy równolegle ze staniem i chodzeniem wzdłuż mebli. Samodzielnie łaziła mając 13 miesięcy. Czyli nadal więcej niż rok, ale z jak innego punktu startowała…… Czytaj więcej »

Edyta
Gość
Edyta

a moja córka za 2 miesiące kończy 2 latka i nie chodzi no ale cóż :) trzeba nosić 11 kg :P mimo, że to 1/4 ze mnie
czworak-uje po betonie, po trawnikach, piaskownicach, sklepach, w przychodniach… i też słyszę głupie teksty na co zawsze (choć nie powinnam) mam ciętą ripostę, a uwaga, ze bierze brudne ręce do buzi odpowiadam, ze od dwóch lat na nic nie choruje – bo tak jest. system immunologiczny ma tak odporny, że sama jestem w szoku :D grunt to mieć cierpliwość. Pozdrawiamy :)

Gośka
Gość
Gośka

Moi synowie nauczyli się siadać ok. 9 miesiąca, a wstawać na nóżki (przy szczebelkach w łóżeczku) miesiąc wcześniej! Zarówno starszy jak i młodszy zaczął chodzić w wieku 15 miesięcy. Do drugiego roku życia jeden i drugi znał słowa: mama i tata. Po drugich urodzinach nagle rozkręcili się i zaczęli mówić zdaniami. Przynajmniej nie było porównań młodszego do starszego, bo obaj przeszli dokładnie tą samą ścieżkę rozwojową;) Ale starszy syn nie miał lekko – teściowa: Ty jeszcze nie siedzisz?!!! Twój tatuś w twoim wieku już chodził!!! :):):)

Kasia A
Gość
Kasia A

dzieci same wiedza, kiedy jest na nie kolej. nasz akurat szybko zaczal chodzic, ale za to za nic w swiecie nie chcial jezdzic na rowerze. az pewnego pieknego dnia rzekl: przyniescie mi rower z piwnicy. po czym wsiadl i pojechal jak gdyby nigdy nic wprawiajac nas w oslupienie. takich historii mam duzo.
upierdliwe sa tylko te komentarze wszystkich dokola.

Agnieszka - Kieruski.pl
Gość
Agnieszka - Kieruski.pl

Jeśli dziecko zdrowe i normalnie się rozwija, to cóż w tym dziwnego, że jedno zacznie chodzić przed ukończeniem roczku, inne po, a jeszcze inne po 18 miesiącach. Za tydzień mój mały kończy roczek i nie chodzi, co jest niezłą pożywką dla niektórych osób. Dzisiaj byłam z nim w poradni okulistycznej, a że mój synek do małych nie należy, to wywołał zdziwienie u niektórych, ze taki wielki chłopak a nie chodzi. No nie chodzi, i co ja mu zrobię? Dla mnie ważniejsze jest to, że jest zdrowy, uśmiechnięty i radosny, a nie to, ze zdaniem innych osób powinien już chodzić. Przez… Czytaj więcej »

Mama
Gość
Mama

Z chodzeniem,to bardzo indywidualna sprawa. Należy obserwować dziecko, patrzeć czy nie ma „patologii” związanych z kolejnymi etapami rozwoju,np. chodzeniem i w przypadku wątpliwości udać się do pediatry.
Chodziki i pchacze bardzo szkodzą, o czym poświadczy każdy fizjoterapeuta.
A smoczki,to dla mnie koszmar…
Patrzę i nie mogę uwierzyć…dziecko kilka lat, a buzia „zatkana” smoczkiem!Dla wygody?Żeby uciszyć?A
potem wada wymowy,itd. i lament i pretensje,że do logopedy terminów nie ma.