Las w słoiku – jak go zrobić, dbać o niego i ile to kosztuje?
Jeszcze do niedawna kwiaty doniczkowe kojarzyły nam się z paniami w podeszłym wieku, które mają mnóstwo czasu, wieczorami dziergają na drutach, a w dzień rozmawiają ze swoimi doniczkami. Dzisiaj sami te doniczki stawiamy na parapetach. Podejrzewam, że moda na bujną roślinność we wnętrzach w prostej linii wynika z trendu na bycie eko. Nawet jeśli żyjemy w miastach, chcemy być bliżej natury. Wklepywać naturalne kremy w twarz, jeść to, co nieprzetworzone, nosić bawełniane, a nie poliestrowe podkoszulki, na zakupy chodzić z lnianą torbą i otaczać się zielenią. Bo zieleń uspokaja, oczyszcza powietrze i jest najpiękniejszą ozdobą! Dlatego dzisiaj pokażę ci, jak zrobić własny las, którym będziesz mogła się cieszyć nawet pośrodku betonowej dżungli. Las w słoiku.
Gotowy las w słoiku potrafi kosztować od 100 do nawet 500 złotych. To, ile zapłacisz za las zrobiony samemu zależy od tego, ile rzeczy masz już w domu. Możesz wykorzystać większe słoje czy stare butelki, rozsadzić własne rośliny, a kamieni czy starych gałęzi poszukać na spacerze.
Ja w sklepie ogrodniczym zapłaciłam 150 złotych, ale zrobiłam z tego 3 lasy w słoiku.
JAKI LAS W SŁOIKU WYBRAĆ?
Zanim przystąpisz do pracy, musisz zdecydować, jaki las najbardziej ci się podoba. Możesz wybrać soczyście zielony las z roślin uwielbiających wilgoć jak mech, paprocie, bluszcz czy trawy.
Taki las najlepiej będzie się czuć w dobrze nasłonecznionym miejscu w zamkniętym słoiku – tworzy wtedy wewnątrz słoja swój własny, samowystarczalny ekosystem. Nie trzeba go podlewać, bo para wodna krąży w zamkniętym obiegu.
Jeśli nie zamkniesz słoika albo postawisz go w zaciemnionym miejscu, las również powinien przeżyć pod warunkiem, że będziesz pilnować wilgoci wewnątrz i go podlewać, jak tylko zrobi się suchy.
Możesz też wybrać kamienny krajobraz z sukulentami albo kaktusami w roli głównej. Taki las tworzy się w słoiku otwartym, a rośliny trzeba podlewać co dwa tygodnie, pilnując, żeby pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia przeschła.
DO DZIEŁA! ROBIMY LAS W SŁOIKU!
Decyzja podjęta? W takim razie przygotuj:
- duży słoik albo butelkę (znajdziesz je w IKEA, Jysku, Pepco, sklepach ogrodniczych)
- keramzyt ogrodniczy, który odprowadza wilgoć
- węgiel drzewny, np. z apteki
- ziemię odpowiednią do roślin, które wybrałaś
- małe rośliny
- do wilgotnego lasu mech, tylko nie z lasu, bo jest pod ochroną. Ja mój znalazłam w pierwszym sklepie ogrodniczym, do którego weszłam (widać na taki mech jest teraz moda!). Koszt to jakieś 7-10 złotych za całkiem spore opakowanie
- drobny żwirek
- ozdoby takie jak: większe kamienie, korę, gałęzie, korzenie, szyszki, żołędzie
- rękawiczki do prac ogrodowych, o których ja totalnie zapomniałam :)
PROTIP: często ziemia marketowa ma robaki, więc przed przystąpieniem do pracy upraż ją w 100 stopniach przez 30 minut w piekarniku.
1. Najpierw wsyp keramzyt tak, żeby nie widzieć dna (jakieś 2-5 cm grubości). To warstwa drenażowa, która będzie odciągać wilgoć, bo w słoiku nie ma otworów jak w doniczkach.
2. Na keramzyt idzie węgiel drzewny, żeby roślinki nie gniły. Węgiel usuwa również nieprzyjemny zapach. Jeśli go nie znajdziesz albo z niego zrezygnujesz, usuwaj po prostu pleśń ze słoika, jak tylko ją zobaczysz.
3. Trzecia warstwa to ziemia. W ziemi zasadź ostrożnie roślinki i wszystko podlej wodą.
Jeśli wybrałaś butelkę zamiast słoika, musisz poznać sposób sadzenia za pomocą patyczków, który w swoim filmie pokazała Karolina.
4. Pomiędzy roślinkami rozłóż mech. Pamiętaj, żeby na końcu zrosić go wodą!
Jeśli sadzisz sukulenty albo kaktusy zamiast mchu rozsyp po prostu drobne kamyczki.
5. Na wierzchu połóż ozdoby takie jak większe kamienie, kora, korzenie, gałęzie, szyszki, żołędzie. Zamknij słoik (lub nie).
JAK DBAĆ O LAS W SŁOIKU?
Tak jak pisałam na początku: wszystko zależy od tego, na jaki las się zdecydowałaś. Jeśli chcesz mieć taki w słoiku zamkniętym, poza podlaniem roślin w trakcie sadzenia nie musisz robić już NIC. W nasłonecznionym miejscu woda szybko zacznie się skraplać na ściankach słoika i krążyć w obiegu. Jeśli tak się nie stało, to znaczy, że za słabo swój las podlałaś – zrób to jeszcze raz, najlepiej miękką wodą. Wodę dolewaj również, gdy zauważysz, że para ze ścianek znika.
Kiedy jednak woda ścieka ze ścianek to znaczy, że jest jej trochę za dużo – otwórz słoik na 2-3 dni, żeby trochę wyparowała.
Jeśli wybrałaś słój otwarty z sukulentami, zdecydowanie bardziej będzie im służyć mniej wody niż więcej. Pilnuj, żeby ziemia pomiędzy kolejnymi podlewaniami była sucha, inaczej rośliny zmarnieją. Może się zdarzyć, że zimą podlewanie będzie wypadać nawet co 4 tygodnie!
A gdybyś chciała jeszcze bardziej zazielenić swoje wnętrza, ale sama jesteś zielona w tym temacie, zerknij do mojego wpisu o kwiatach doniczkowych dla zapominalskich – tak jak las w słoiku, będą idealne dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z roślinami w domu!
uwielbiam las, ale nie lubie zamykac roślin :)) wiec dla mnie odpada :(
Roślinki czują się w takiej butli super :) one ogólnie mają tak, że rozmiarem dopasowują się do wielkości pojemnika w jakim są i nie rosną dalej (co widać również po zwykłych kwiatach doniczkowych – im większą doniczkę weźmiemy, tym większy kwiat nam urośnie).
Plus taka ciekawostka: najstarszy las w słoiku został założony w 1960 roku, nie był podlewany od 1972 – i żyje do dziś! :)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=AcjOEWm8uS4
Cudowny pomysł. Zgapiłam już od Ciebie zielony mech i tem pomysł również przypadł mi go gustu? Słoik prezentuje się rewelacyjnie. Zwróciłam też uwagę na plakaty w salonie. Gdzie kupione?
Plakaty są stąd: https://wallbeing.com/18-plakaty#/artysci-dorota_watkowska/cena%20(z%C5%82)-43-150 :)
A czy w tej pierwszej wersji, słoik nie zachodzi parą? Czy wtedy też tak ładnie wygląda ten las?
Zachodzi parą :) mi się taki podoba, ale wiadomo, że nie każdemu będzie :)
Zauważyłam, że głównie w słoneczny dzień, wieczorami i rano tej pary nie ma, ale będę obserwować dalej!
żeby i mnie się kwiaty trzymały to było by super… a tak to tylko podziwiam …
Dzięki za ten wpis. Marudzę mężowi o tym od jakiegoś czasu. Oczywiście wg. niego to bez sensu i nie ładne itp. Czytam twój wpis i pokazuje szanownemu, no i znów uratowałaś nasz spokój rodzinny. Nagle się okazało, że to nie było brzydkie tylko drogie. Małżonek już zrobił listę zakupów i działamy. Kobieto rozwalasz system?
Bardzo ładnie prezentują się te plakaty w ramach. Generalnie cały post jest ciekawy ;)
Dziękuję! :)
Pięknie prezentują się te plakaty w ramach na ścianie ;)
fajne spostrzezenia
Pozdrawiam – https://www.wolfiepoli.com/
Wow! Zawsze fascynował mnie las w słoiku. Muszę przygotować w końcu swój :)
To jest prześliczne! Chciałam sobie kupić taki las w słoiku, ale trochę odstraszyły mnie ceny… do głowy mi nie przyszło, że to można zrobić aż tak łatwo. Chyba spróbuję ;) Dzięki za poradnik!
Hej! Czy mogę zapytać jak mają się Twoje lasy słoikowe? :)
Skąd jest ten największy słoik? Albo – jakie są jego wymiary?
Dziękuję!
Las ma się super! Nie podlewałam go ani razu od czasu zasadzenia. W słoneczne dni woda się skrapla na ściankach, w pochmurne – znika.
Słoik kupiłam w zwykłym sklepie ogrodniczym. Jego wysokość to 45 cm :)
Jakie rośliny użyłaś? Kupione w ogrodniczym?
Tak, w ogrodniczym. Nadadzą się wszystkie miniaturki, które lubią wilgoć: paprocie, bluszcze, widliczki, fitonia (dodaje koloru) – dokładnie to, co rośnie w lesie przy samym podłożu :)
Jakich roślin użyłaś? W ogrodniczym kupione zostały?
Proszę o pomoc zrobiłam sobie Sama w słoju ale przelałam. Na dnie jest DUŻO wody. Proszę mi powiedzieć czy otwarty trzeba mieć słoik tak długo aż wyparuje tą woda. Bo jak zamkne to wszystkie roslinki zgniją. Będę wdzięczna za pod powiedz.
Czy las z buszczem może być cały czas odkryty? Dostałam w prezencie ale bez pokrywki :(
Może! Tylko wtedy trzeba go podlewać jak wszystkie rośliny doniczkowe :)
„Na kermazyt idzie węgiel drzewny”.
Nie potrafię tego zrozumieć, że osoba pisząc poradnik, cokolwiek innego z resztą, w internecie, gdzie wszyscy mogą to przeczytać, piszę takie bzdury. Takich błędów w Pani tekście znalazłam więcej, ale ten mnie dosłownie zaszokował!!!
Brawo, masz świetne oko do literówek ;)
Super pomysł! Ja też zamknąłem „las w słoiku” widziałem, że firma Leśny Słój ma takie zestawy do samodzielnego stworzenia. Super sprawa to jest.
Podrzucam link do ich strony :)
https://laswsloiku.pl/
Dobrze napisany artykuł :)
Dodałbym tylko, że w przypadku słoików zamkniętych należy uważać z elementami takimi jak korzenie czy szyszki, bo jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone, mają tendencję do pleśnienia. W przypadku otwartych ryzyko jest mniejsze, a pustynnych – wiadomo, niemal zerowe :P
Ja sam stworzyłem stronę zajmującą się tematyką lasów w szkle, do której odwiedzenia serdecznie zapraszam: https://laswszkle.com
Jak coś można również kupić u mnie słoiki do lasów w szkle wraz z pasującym do niego zamknięciem ;)
Poleca Pani film Karoliny, która zachęca do wynoszenia mchu z lasu…. otóż MECH JEST POD OCHRONĄ
O kurczę, przepraszam, nie zauważyłam tego.
Sama napisałam, żeby mech kupić i że jest łatwo dostępny w sklepach.
Takie kompozycje są fantastyczne. Nie tylko pięknie się prezentują, ale też wnoszą sporo harmonii do naszego wnętrza, a poza tym przygotowanie lasu w słoiku to też bardzo miła i uspokajająca zabwa. Ja mam kilka kompozycji w domu i o każdej porze roku prezentują się wyśmienicie.
Podpowiesz proszę jakich dokładnie sukulentów i kaktusów uzylas na zdjęciu ?