Dla kogo wychowujesz swoje dziecko?

DSC_0446_1

Jest takie jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie, które warto sobie zadać, kiedy zostajesz rodzicem.

I nie, nie dotyczy ono wcale koloru wózka czy wielkości wanienki, czyli tego, na czym skupiamy się najbardziej, kiedy dowiadujemy się, że w naszym ciele bije serce. Nie tylko nasze serce.

Gdybyśmy sobie to pytanie zadały za każdym razem, kiedy zaliczamy macierzyński fuck up, czyli w sytuacji, w której nasze drugie serce tupie nogą, rzuca się na podłogę, przynosi ze szkoły jedynkę lub pluje innemu dziecku w twarz – wiedziałybyśmy, jak zareagować.

A często przecież nie wiemy. Jesteśmy zagubione nie mniej niż nasze kilkulatki.

Bo poradniki jedno, inne matki co innego, internety swoje, a Superniania swoje. Oszaleć można!

No właśnie… A dla kogo tak naprawdę to dziecko wychowujesz?

DLA SIEBIE

DSC_0460_1

Czyli zgodnie z tradycją, a jak wiadomo: tradycja nie jest zła. Najczęściej.

Sama zostałam wychowana w ten sposób i podejrzewam, że większość mojego pokolenia również. Jeszcze do niedawna dzieci miały być przede wszystkim czyste, ciche i grzeczne.

Dzieci i ryby głosu nie mają.
Słuchaj starszych.
Nie dyskutuj.
Powiedziałem!
Nie.

Dzieciństwo obwarowane zakazami i nakazami. Raczej o sobie nie decydowaliśmy, co oczywiście wynikało z troski, a nie z czystej złośliwości naszych opiekunów. No bo skąd taki maluch ma w ogóle wiedzieć, co jest dla niego dobre? Przecież rodzic wie lepiej, jaka jest pogoda i czy ubrać grubszą czapkę czy jednak przepaskę! Zresztą, kto by tam miał czas, żeby z synem/córką dyskutować?!

Z dziecka, które nie miało prawa głosu, wyrasta dorosły, który tego głosu nie zabiera. Skromny, ale też niepewny własnej wartości i wycofany. To te wszystkie ludziki, które idą głosować tak, jak gazety każą i drżą pod amboną w czasie niedzielnego kazania. Nie biorą spraw w swoje ręce, bo przywykły, że to inni nimi kierują. Nie walczą o swoje, bo zostały nauczone, że taka walka nie ma najmniejszego sensu. Każdy bunt, czy też próba wyrażenia własnego zdania, był przecież dławiony w zarodku. Dzieci wychowywane przez rodziców dla nich samych miały przede wszystkim nie sprawiać problemów.

Te dzieci dzisiaj zostają ofiarami mobbingu, bo nie potrafią powiedzieć szefowi (a więc autorytetowi, osobie bardziej doświadczonej): „Nie” – w końcu zostały wytresowane do ślepego posłuszeństwa.

DLA NIEGO SAMEGO

DSC_0464_1

Dlatego coraz częściej pokazujemy fucka naszym kochanym staruszkom i tam, gdzie możemy, robimy po swojemu. Wychowujemy znaczy się. Inaczej.

Na moich oczach rośnie pokolenie, które nie zna słowa: „Nie”. Panicznie boimy się podkopać jego wiarę we własne możliwości, więc kiedy nasz maluch robi wielkie oczy i usta w podkówkę, to choćby srał pod siebie, będziemy bić mu brawo. Dzisiaj zdanie przedszkolaka to świętość – w końcu kiedy ma się nauczyć decydowania o sobie i ponoszenia konsekwencji za własne czyny? – więc nawet jeśli zapragnie zrzucić ze skarpy swój nowy rowerek, to… Niech rzuca! W końcu to jego rowerek i rodzicowi nic do tego. Nawet jeśli to on słono za niego zapłacił…

Kiedyś świat dziecka kręcił się wokół dorosłych – dzisiaj to my tańczymy tak, jak najmłodsi nam zagrają. Umiejętność stawiania na swoim, tupania nogą, głośnego wyrażania własnych emocji zamiast spalania się nimi od środka jest w cenie. A co sobie inni pomyślą (że gnojek, samolub i w ogóle najlepiej szerokim łukiem) to już nie naszego dziecka sprawa. Przecież to jemu ma być dobrze, prawda?

DLA SPOŁECZEŃSTWA

DSC_0451_1

Bo jak wiadomo, świat potrzebuje ludzi myślących, pewnych siebie, silnych.
Ale też empatycznych i szanujących drugiego człowieka.

Mówisz czasami swojemu dziecku co czujesz, kiedy ono Cię za rękaw ciągnie i piszczy, że już, teraz, koniecznie i w tej chwili? Czy rzucasz wszystko jak stoisz, bo woła? Pozwalasz mu ukręcać głowę nowej lalce, czy zdajesz sobie sprawę, że tak samo może ją ukręcić (już nie swojej) lalce w przedszkolu?

Nie musisz się poświęcać, żeby wychować pewnego siebie człowieka. Nie możesz jednak nadużywać swojej władzy.

Dlatego zawsze, zanim zareagujesz na to, co Twój skarb właśnie wymyślił, zadaj sobie jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: „Dla kogo go wychowuję?”.

Zabraniam, bo tak mi wygodnie (i będę mieć mniej prania ;))?
Czy interweniuję, bo inaczej stanie się komuś krzywda?

19
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MamorkiSaraIlona KosteckalavinkaMałgorzata Kaczmarczyk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MamaWojtusia
Gość
MamaWojtusia

No tak i jak zwykle rodzic jest takim guru i musi wszystko wiedzieć. Dziecię musi umieć zadbać o swoje potrzeby, ale też musi zadbać o to żeby społeczeństwo o niego dbało, czyli być grzecznym. Ale jak wychować grzeczne dziecko, które nie pozwoli sobie wejść na głowę? Też się zastanawiam… Sytuacja z życia: dziecko moje zjeżdża ze zjeżdzalni (i chodzi po drabinkach, a o zgrozo ma dopiero 21 mies., ale dumna jestem), i to moje dziecko chce zjechać, a na dole inne dziecko bawi się i sypie piaskiem na zjeżdżalnie, na prośbę żeby odszedł na chwilę, bo chcemy zjechać, on mówi… Czytaj więcej »

lavinka
Gość

A dlaczego nie można sypiać piachem na zjeżdżalnię? Co w tym złego? Moja potrafiła dupskiem w błoto wjechać po deszczu po mokrej zjeżdżalni. Tak, miała mniej niż dwa lata, sama wlazła po drabince. I co, miałam jej zabronić? Sama za nią zjechałam, bo mi kazała. Nawet nie było tak strasznie. :)

MamaWojtusia
Gość
MamaWojtusia

Wiadomo im bardziej brudne dziecko, tym bardziej szczęśliwe. Jestem za. Nie chodziło mi o to że się pobrudzi. Tylko zakładając, że zjeżdżalnia jest do zjeżdżania dziecko wchodzi żeby zjechać i napotyka chłopca, który blokuje zjazd siedząc i sypiąc piasek. Jak wychować swoje dziecko, ma powiedzieć „o zrobiłeś stolik ze zjeżdżalni to ja poczekam aż skończysz się bawić”, czy „chcę zjechać, mógłbyś się odsunąć”? I co mówić kiedy własne dziecko jest tym „przeszkadzającym”? Ehh wszystko przed nami, sezon rozpoczęty.

lavinka
Gość

Moim zdaniem należałoby pozwolić zjechać i zobaczyć, co się stanie. Wpadnie na chłopca – dobrze, będzie wiedzieć, że można w ten sposób kogoś kopnąć. Chłopiec na dole zrozumie, że zabawa przy zjeździe ze zjeżdżalni to proszenie się o guza. Same plusy. To co mówią rodzice – dzieci jednym uchem wpuszczają, drugim wypuszczają. Natomiast genialnie uczą się od siebie nawzajem dzięki interakcjom. Że czasem dochodzi do lekkich rękoczynów i awantur, normalne. Tak się poznaje prawdziwych przyjaciół z piaskownicy. :)

Kasia A.
Gość
Kasia A.

Bo zjezdzalnia sluzy do zjezdzania jak sama nazwa wskazuje, a nie do zabawy piaskiem :p od tego jest piaskownica :P albo teren obok zjezdzalni :P

lavinka
Gość

Staruszki mi niestraszne. Często mają więcej rozumu od współczesnych rodziców. Jeśli daję fucka, to właśnie rodzicom helikopterom, którzy wpadają w panikę, gdy dziecko siedzi w literę w, ma brudne ręce, zje kawałek ziemi czy liścia, walnie kolegę łopatką lub tamten odepchnie się sypiąc piaskiem/ Dziś widziałam, jak dziesięcioletnia dziewczynka nie mogła się bawić na drabinkach, bo matka straszyła ją połamanymi rękami. To dla kogo u diabła jest ten plac zabaw? Dzisiejsi rodzice są straszni, upierdliwi, przewrażliwieni i wręcz z histeryczną obsesją na punkcie własnego potomstwa. Naprawdę wolę stare baby plotące różne bzdury o odpieluchowaniu czy byciu grzecznym. Są o niebo… Czytaj więcej »

lavinka
Gość

Szlag, przynosiłam piątki, a i tak musiałam siedzieć i się uczyć. Oszukali mnie! ;D

Mamorki
Gość

Nie jesteś sama, mnie też tak podstępnie oszukali :P Takie właśnie czasy były :)

Kasia A.
Gość
Kasia A.

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, po trochę dla każdego czyli ze zdrowym rozsądkiem. My dajemy synom wolny wybór (w takich granicach na jakie pozwala wiek), ale mamy przez to ciągle w domu dyskusje. Bywa, ze chciałabym wychować dzieci w tzw. trybie wojskowym, czyli rodzic mowi, dziecie wykonuje ;) Na pewno u nas obowiązują zakazy (czyli jest i obecne NIE), ale też dzieci moga liczyć na to, ze w kazdej sytuacji zostaną wysłuchane i ich głos zostanie rozważony.

Małgorzata Kaczmarczyk
Gość

Ja mogę wypowiedzieć się z tej drugiej strony – jeszcze nie matki, ale wciąż dziecka. W zachowaniu moich rodziców zdecydowanie przeważało wychowywanie mnie i mojego brata dla Nas samych. To chyba największy powód, dla którego będę im wdzięczna do końca życia. Najśmieszniejsze jest to, że przecież w tych najmłodszych latach jesteśmy zdani na intuicję Naszych rodziców, bo przecież kilkulatek (chyba) nie jest w stanie powiedzieć: „Nie wychowuj mnie tak”. Myślę, że pytanie, którym trafnie nadałaś tytuł powinno pojawiać się w głowie matek wiele razy, ale potwierdzę to jak już sama zostanę mamą. :)

Sara
Gość

Jeszcze daleko mi do zostania matką, ale mam dwie młodsze siostry, które są totalnym przeciwieństwem. Jedna spokojna, nieśmiała, rzadko podnosząca głos, zaś druga istny diabełek, wrzeszczy, tupie i wszędzie jej pełno. I to nie tak, że zostały inaczej wychowane, tylko brak mamy w pewnym etapie jedną wychował tak, a drugą tak. Tak patrzę na ich zachowanie i zastanawiam się już, teraz, jakie ja będę miała przed sobą wyzwanie, gdy już tą matką zostanę. A jak spojrzę na te dzieci, które są w gimnazjum to łapię się za głowę i nie wiem co powiedzieć, tak to wszystko beznadziejnie dąży do wyniszczenia… Czytaj więcej »