Centrum Nauki Kopernik – czy warto się tam wybrać z małym dzieckiem i ile to kosztuje?

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to zdaniem mojego starszaka najfajniejsza salka zabaw, na jakiej był. Moim zdaniem właśnie tak powinna wyglądać szkoła przyszłości, choć oczywiście dostrzegam kilku minusów. 

Centrum Nauki Kopernik


Centrum Nauki Kopernik – po co?

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym dzieci uczą się poprzez zabawę, próbowanie, doświadczanie.

Znajdziesz tu kilka tematycznych wystaw oraz ponad 400 eksponatów. Nie ma wyraźnego podziału na strefy, więc osobiście wydawało mi się, że panuje tam chaos, bo przyzwyczaiłam się do grupowania wiedzy w bloki tak, jak ma to miejsce na lekcjach: 45 minut biologii, potem geografia, a na końcu fizyka.

Jednak dzieciaki odnajdują się w tym systemie płynnego przenikania się nauk świetnie i wiedzione ciekawością biegają od eksponatu do eksponatu: od kuli ziemskiej do roweru, od kamery termowizyjnej do szukania zajęcy z lotu ptaka.

Centrum Nauki Kopernik


Dla kogo?

Dla dzieci i dla dorosłych. Tak naprawdę nie ma dolnej ani górnej granicy wieku, kiedy można się tam wybrać.

Centrum Nauki Kopernik


Przerwa na kawę i zdjęcia z Instagrama, na który was serdecznie zapraszam -> Instagram (klik) 


Po raz pierwszy w Centrum Nauki Kopernik byliśmy z niespełna roczną Basią i trzyletnim Kostkiem. Chociaż większość atrakcji jest przygotowana dla dzieci w wieku szkolnym, moim maluchom za każdym razem sprawia przyjemność już samo to, że tak dużo się tam dzieje. I nawet jeśli niewiele jeszcze rozumieją, to z zapamiętaniem kręcą korbkami, podsłuchują dzidziusia w brzuszku czy sprawdzają, jak działa grawitacja oraz jaki kolor powstanie z połączenia niebieskiego i żółtego?

Centrum Nauki Kopernik

Dla takich maluchów wisienką na torcie jest zawsze wystawa Bzzz! – to strefa przygotowana specjalnie dla dzieci do 5. roku życia, za którą nie trzeba dodatkowo płacić. Moim dzieciom właśnie tam podoba się najbardziej! Kostek sprawdza, jak widzi: mucha, żaba czy pies. Wącha jelenie i łowi ryby. Super jest to, że dzieci uczą się w tej strefie, angażując absolutnie wszystkie zmysły, a jeśli dziecko nie jest skore do nauki (Basia!), to może sobie po prostu pobiegać, poprzestawiać wielkie klocki czy się powspinać.


Za ile?

Bilety dla dorosłych kosztują 31 złotych w dni powszednie i 33 złote w święta, weekendy oraz wakacje.
Bilety dla dzieci kosztują odpowiednio 21 i 23 złote. Dziecko do 2 lat wchodzi za darmo.


Minusy:

  • Standardowo: cena i tłok. Nie rozumiem, dlaczego bilet dla dorosłych jest droższy, skoro idzie tam tylko po to, żeby asystować dziecku. 104 złotych za 2-3 godziny zwiedzania to dla mnie sporo, na domiar złego można się władować w czas, kiedy do każdego eksponatu są tak ogromne kolejki, że ciężko się dopchać. Kiedy byliśmy za pierwszym razem, moje dzieciaki non stop były tratowane przez młodzież szkolną. Tym razem całe szczęście było już lepiej.
  • Niektóre sprzęty nie działają – a nie na wszystkich jest tabliczka, że eksponat czasowo niedostępny, więc próbujesz, ciągniesz, naciskasz, a tam nic.
  • Doświadczenia mogłyby być lepiej opisane – zdaję sobie sprawę, że wystawy są przygotowane pod wycieczki szkolne i to rola nauczyciela, żeby wytłumaczył, o co chodzi, ale przychodzą tam również rodzice z dziećmi indywidualnie i naprawdę ciężko mi było wyjaśnić wszystko dziecku, bo nie jestem fizykiem i brakuje mi odpowiedniej wiedzy. Choć pewnie właśnie na tym polega cały urok Centrum Nauki Kopernik, że próbujesz i sam wyciągasz wnioski. Że nikt ci nie podaje podręcznikowej wiedzy na tacy.


O czym trzeba pamiętać?

1. Najlepszy czas na zwiedzanie to środek tygodnia do południa. Co prawda w Centrum Nauki Kopernik jest dużo wycieczek szkolnych, ale to i tak nic w porównaniu z tym, co dzieje się we wakacje, ferie czy długie weekendy, kiedy nagle cała Polska wpada na pomysł, żeby zabrać tam swoje dziecko ;).

2. W poniedziałki Centrum Nauki Kopernik jest nieczynne.

3. Jeśli nie masz możliwości wybrać się w środku tygodnia, kup bilety przez internet, żeby oszczędzić sobie i dzieciom stania w kolejkach.

4. Niektóre wystawy są dodatkowo płatne – warto to sprawdzić przed zakupem biletów DOKŁADNIE. My kupowaliśmy na szybko i okazało się, że nie wejdziemy do Planetarium, czego bardzo żałujemy, bo mój syn w ostatnim czasie jest zafascynowany kosmosem i układem słonecznym.

5. Na wystawę Bzzz! dzieci są wpuszczane o określonej godzinie. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, warto przyjść na czas (który będzie podany na bilecie).

6. Zabierz ubranka na przebranie, bo może się zdarzyć, że dziecko pochlapie się wodą, próbując wprowadzić w ruch koła zębate albo w trakcie umieszczania piłeczek na fontannie.

7. I najważniejsze: to, że byliście w Centrum Nauki Kopernik raz nie oznacza, że nie możecie przejść się tam znowu – najfajniejsze jest to, że wystawy i eksponaty się zmieniają, dlatego nuda na pewno wam nie grozi!

My na pewno wybierzemy się tam ponownie i w sumie życzyłabym sobie, żeby właśnie tak wyglądała nauka w szkole. Kto wie, może nawet ja polubiłabym się z chemią oraz fizyką???

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik


Podoba Ci się ten wpis? Daj mi o tym znać, to naprawdę wiele dla mnie znaczy!


Dziękuję, że jesteś ze mną!

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
OlgaAniaWakacje z dziećmi - jak przygotować się do długiej podróży samochodem? Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
trackback

[…] Nauki i Kultury, dzieciaki wyszalały się w Centrum Nauki Kopernik (o czym pisałam wam TUTAJ), a na końcu przywitaliśmy się z […]

Ania
Gość
Ania

Byliśmy 5 razy kiedyś było o tyle fajnie że można było w trakcie wyjść do części z jedzonkiem i wrócić teraz wyjście do części obiadowej nie pozwala na powrót do eksponatów

Olga
Gość

Byliśmy w wakacje z dzieciakami :) Super sprawa :) Bilety kupiliśmy przez internet więc ominęliśmy kolejki ;) Spędziliśmy tam 4 godziny ;) Nie zgodzę się tylko z jednym „Nie rozumiem, dlaczego bilet dla dorosłych jest droższy, skoro idzie tam tylko po to, żeby asystować dziecku. ” – dużo dorosłych chodzi samodzielnie, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy, jest nawet osobna część (w cenie biletu) od 14 lat gdzie eksponaty mówią o polityce, globalnym ociepleniu i o tym jak działa nasz mózg ;) Oczywiście aby tam pójść jak jesteś z dziećmi potrzebujesz kochanego męża który dzielnie w tym czasie będzie miał oko… Czytaj więcej »