Life and the city

Sposoby na oszczędzanie: jak zmniejszyć rachunki za prąd?

19 marca 2017

peter-kent-25190

Bardzo często słyszy się, żeby wyłączać światełko czuwania w urządzeniach elektrycznych, bo pieniądze nam uciekają. Oczywiście nie chodzi o to małe światełko, tylko o fakt, że urządzenia w stanie czuwania działają uśpione i nadal częściowo pobierają prąd. To właśnie dzięki czuwaniu telewizora nie musimy podchodzić do niego i przyciskać guzika POWER, bo wystarczy tylko uruchomić go za pomocą pilota.

Przeprowadzano dokładne testy, czy faktycznie całkowite wyłączenia urządzeń elektrycznych ma sens. Ja nie wyłączam, pewnie w dużej mierze z wygody. Mamy też takich sprzętów niewiele, a do tego są nowe i energooszczędne, dlatego wydaje mi się, że w naszym wypadku nie warta skórka wyprawki, ale jeśli ktokolwiek ma w domu takich sprzętów wiele – a zwłaszcza starszych – to pozostawianie ich w stanie czuwania faktycznie może trochę kosztować. Opisał to już kiedyś z dokładnymi wyliczeniami Michał Szafrański TUTAJ.

Osobiście poleciłbym wymianę starych sprzętów na nowe, energooszczędne. Wiem, miało być o oszczędzaniu a jak was namawiam teraz do wydawania pieniędzy, ale wymiana starego sprzętu w dłuższym okresie może naprawdę być opłacalna.

A jak na tym super energooszczędnym sprzęcie oszczędzić jeszcze bardziej?

DRUGA TARYFA/TARYFA NOCNA

Jeśli prasujecie ubrania (my tego nie robimy zbyt często ;)), korzystacie ze zmywarki, często robicie pranie lub podgrzewacie wodę za pomocą bojlera, warto zdecydować się na zmienna taryfę. Przez 14 godzin w ciągu dnia jest trochę drożej, ale już np. w godzinach 13:00 – 17:00 i 22:00 – 7:00 będzie zdecydowanie taniej i właśnie te godziny możecie wykorzystać na wcześniej wymienione prace domowe: włączenie zmywarki czy nastawienie prania.

OŚWIETLENIE

rodion-kutsaev-48565

Jestem dużym zwolennikiem wymiany oświetlenia w całym domu na żarówki ledowe. Kiedyś te żarówki były bardzo drogie i dawały zimne (trochę jak z kostnicy) światło. Dziś technologia sprawiła, że nie tylko możemy wybrać barwę światła, ale również cena żarówki led jest znacznie niższa, zwłaszcza w internecie. Jeśli chodzi o barwę, polecam ciepłą białą (2700 – 3500 K).

Pamiętaj również, by za bardzo nie zasłaniać okien kwiatami lub firanami. W Polsce światło dzienne jest na wagę złota ;). Z tego względu warto również jak w Skandynawii malować ściany na jasne kolory, gdyż odbijające się od nich światło pozwoli łatwiej doświetlić pokój, a co za tym idzie – będziemy potrzebowali do tego mniej energii.

OGRZEWANIE I CIEPŁA WODA

Kiedy szukaliśmy działki pod nowy dom, priorytetem dla nas było, żeby na działce był gaz. Nie chcieliśmy ogrzewać węglem (smog + dużo pracy, a my jesteśmy wygodni i… Trochę leniwi ;)), a tym bardziej korzystać z ogrzewania elektrycznego. Gdyby trzeba było, to pomyślelibyśmy o pompie ciepła, jednak patrząc na cenę instalacji – to rozwiązanie nadal wydaje się droższe od każdego innego. Ogrzewanie elektryczne jest po prostu nieopłacalne.

Kompletnie nie polecam również przenośnych grzejników i farelek na prąd. Dogrzewanie nimi mieszkania jest bardzo drogie i w większości przypadków niepotrzebne. Wystrzegałbym się również podgrzewania wody do kąpieli przez bojlery, najlepsze rozwiązanie – o ile ogrzewacie dom gazem – to wydajny piec dwufunkcyjny. Jeśli już musicie wykorzystywać do tego prąd, to koniecznie korzystajcie z drugiej taryfy.

KUCHNIA

Powinniśmy utrzymywać kuchenkę elektryczną i garnki w czystości, ponieważ gdy są brudne, tracą swoje właściwości grzewcze. Co więcej, dobieraj średnicę garnka do odpowiedniej płytki, a podczas gotowania pamiętaj, żeby garnki były zamknięte. Dobrym rozwiązaniem jest szybkowar, który skraca czas gotowania. Warto w domu mieć kuchenkę mikrofalową, dzięki temu odgrzejesz potrawy szybciej, a co za tym idzie taniej niż np. na patelni. Gdy gotujesz wodę na herbatę, zagotuj tylko tyle, ile potrzeba i dbaj, by czajnik nie zachodził kamieniem.

Jeśli chodzi o piekarnik – który zawsze ma duży apetyt na prąd, ale moja żona lubi wykorzystywać go do gotowania najbardziej – ograniczaj otwieranie go i wykorzystuj ciepło, które już wytworzyliśmy w środku, czyli wyłącz urządzenie na 5 – 10 min przed końcem pieczenia.

Systematyczne rozmrażanie lodówki spowoduje, że zmniejszy się pobór prądu. Dodatkowo powinna być postawiona jak najdalej od źródeł ciepła (grzejników), a jeśli macie ochotę na przekąskę i nie do końca jesteście zdecydowani, to polecam zastanowić się wcześniej, a nie przy otwartych drzwiach lodówki ;).

KOMPUTER

Laptop zawsze będzie pobierał mniej prądu od komputera stacjonarnego, a jego zakup warto dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Jeśli na komputerze przeglądasz głównie internet lub wykonujesz pracę „biurową” (pracujesz w programach typu Word i Excel), nie warto inwestować w najszybszy sprzęt w sklepie. Będzie on oczywiście droższy, ale również przez szybszy procesor i inne podzespoły, będzie zużywał więcej prądu. Za każdym razem, kiedy odchodzisz od komputera, włącz go w stan czuwania, a co ważniejsze – wyłącz monitor! Warto ustawić, by usypiał i wyłączał się automatycznie, wtedy nie będziemy musieli o tym pamiętać. Nie zostawiaj włączonego komputera, jeśli wychodzisz na dłużej i wyłączaj go na noc (problem dotyczy Ilony, której komputer chodzi non toper ;)).

A tak naprawdę z tym oszczędzaniem jest jak ze zdrową żywnością – nie dajmy się zwariować, bo przecież nie będziemy siedzieć wieczorami po ciemku, chociaż od czasu do czasu romantyczną kolację przy świecach razem z żonką można sobie urządzić ;).

sven-scheuermeier-143704


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? UWAŻASZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • Marzena Tobiasiewicz

    Co do zamrażarki to powinna być też pełna, żeby nie musiała się co chwilę załączać. Jeśli akurat nie mamy tyle zapasów to dobrze jest włożyć do niej butelki z wodą ?

  • SYLWESTER BRZEŹNICA

    Prostym sposobem na trwale oszczednosci bez wyrzeczen jest zmiana dostawcy energii elektrycznej. osobiscie moge polecic firme Axpo – oferuja chyba najtanszy prad w Polsce. i ekologiczny bo pochodzi w calosci ze zrodel odnawialnych!!!

  • Mała szpileczka: „Jeśli chodzi o piekarnik ? który zawsze ma duży apetyt na prąd, ale moja żona lubi wykorzystywać go do gotowania /…/” – mężu…. w piekarniku nie gotujemy tylko pieczemy ;)…to oczywiście półżartem.. A na poważnie, artykuł jak najbardziej na „+” bo podnosi świadomość finansową. Niestety w szkole nie nauczysz się wiele o oszczędzaniu, inwestowaniu czy zarządzaniu budżetem domowym – a każde z naszych dzieci prędzej czy później czeka zetknięcie się z tym tematem. Pozdrawiam. Karola z BET

  • Pingback: Oszczędzanie: Przeczytaj 7 artykułów, które mogą zmienić Twoje życie | www.jejmosc.pl()