6 podpowiedzi po 6. miesiącu, czyli o czym musisz wiedzieć, rozszerzając dietę dziecka?

Zaczęło się. Dziecko zagląda do twojego talerza, podejrzliwie przy tym mlaszcząc i ciumkając. Jesteś pewna, że gdyby potrafiło chodzić, podeszłoby i wyrwało ci z rąk kanapkę, którą z takim apetytem właśnie zajadasz. To oznacza tylko jedno: czas na rozszerzanie diety! Popłoch. Jeśli jesteś mamą po raz pierwszy, nerwowo przeczesujesz internety w poszukiwaniu informacji. Przepisujesz jak pilna uczennica w pierwszych dniach września schematy żywieniowe, starając się je zapamiętać. W sklepie „niby przypadkiem” przechadzasz się wokół półek ze słoiczkami, bo wiesz, że już niedługo będziesz musiała podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Decyzji, która zaważy na losach całej ludzkości, od której zależy naprawdę wszystko, a mianowicie: marchewka czy jabłuszko? Partnerem wpisu jest BoboVita.

Jeśli jesteś mamą po raz kolejny, bardziej przypominasz uczennicę na tydzień przed wakacjami: twój zeszyt z notatkami jest pusty, wyrwana do odpowiedzi coś tam potrafisz wybąkać, bo dużo pamiętasz z poprzednich lekcji, ale już się nie spinasz, bo wiesz, że i tak nikt nie wystawi ci za to oceny.

Tak czy siak jest 6 wskazówek, o których MUSISZ pamiętać bez względu na to, czy jesteś mamą po raz pierwszy, czy po raz piąty :). To, jak karmisz swojego malucha przez pierwsze 1000 dni ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia nie tylko teraz, ale również w dorosłym życiu. To właśnie w tym czasie najintensywniej rozwija się jego mózg, kształtuje układ odpornościowy, dojrzewa układ pokarmowy oraz programuje się metabolizm.

1. Kiedy jest najlepszy czas na rozszerzanie diety?

Na to pytanie najlepiej odpowie ci twoje dziecko, a nie internet. Bo teoria teorią, a jak wiadomo – dzieci zawsze swoje.

Ale ok, warto wiedzieć, że według najnowszych zaleceń najlepiej zrobić to pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia, ponieważ właśnie w tym czasie niemowlę jest najbardziej otwarte na nowe smaki. Oczywiście są to widełki orientacyjne i nie chodzi o to, żebyś stała nad swoim dzieckiem z kalendarzem w ręce. Najważniejsza jest obserwacja, czyli: czy dziecko pewnie trzyma głowę? Czy jest zainteresowane tym, co jedzą dorośli? Czy ssie paluszki i wkłada różne inne przedmioty do buzi, mlaska i gryzie? Jeśli tak: mamy to! Jest gotowe na wprowadzenie stałych pokarmów.

2. Co na początek? Warzywa, owoce, a może kaszka?

DSC_4547

Ze względu na słodki smak owoców, najpierw przyzwyczajamy dziecko do warzyw. Najlepiej takich o łagodnym smaku, które rzadko uczulają, jak marchewka czy brokuły. Sprawę bardzo ułatwiają słoiczki z napisem: „pierwsza łyżeczka”, na których są dokładne oznaczenia, od którego miesiąca można danym warzywem dziecko częstować. To taka podpowiedź dla mniej doświadczonych mam lub dla tych, które pogubiły się w gąszczu internetowych informacji. A pogubić się łatwo! Bo pamiętaj – nad składem słoiczków pracują specjaliści, tymczasem na forach internetowych wypowiadają się mamy, które wiedzą dokładnie tyle samo co ty ;). W końcu doświadczona nie szuka frazy: „rozszerzanie diety, jak zacząć?”.

Dopiero po dwóch tygodniach można podać owoce – na deser, a jako trzeci stały pokarm – np. na śniadanie – wprowadzamy kaszkę. Kaszki to w ogóle temat rzeka, więc szykuję o nich oddzielny wpis.

Udowodniono, że dzieci, które na początku jadły same warzywa, w późniejszym wieku sięgają po nie chętniej i częściej od tych, które najpierw spróbowały słodkich owoców.

3. Jak uniknąć alergii?

Podając najpierw posiłki jednoskładnikowe. Czyli samą marchewkę, tzw. „pierwszą łyżeczkę”, o której pisałam wyżej. Jeśli przez kilka dni dziecko dobrze reaguje na marchewkę, możesz podać brokuły. A potem na przykład – ziemniaczka, dynię lub zupkę dwuskładnikową (marchewkę z nowym warzywem, brokuła z nowym warzywem). Dzięki temu w przypadku wysypki od razu będziesz wiedziała, co ją spowodowało!

Zazwyczaj po jakimś miesiącu „próbowania” czas na posiłki z mięsem i rybą. To ważne, bo w Polsce jemy zdecydowanie za mało ryby, dlatego fajnie, jeśli przyzwyczaisz do niej dziecko 1-2 razy w tygodniu.

4. O jakiej porze dnia podawać nowy produkt?

Jeśli ci sen miły, zawsze do południa! Żeby w razie jakichkolwiek sensacji żołądkowych (odpukać!) sytuacja na froncie do wieczora zdążyła się uspokoić.

5. Nie przejmuj się, jeśli wszystko idzie nie tak.

Dziecko zjada tylko trzy łyżeczki? Z czego połowę wypluwa? A potem całą marchewkę rozsmarowuje na bodziaku za pińć dych? Uspokoję cię: absolutnie wszystkie to znamy!

W pierwszych posiłkach wcale nie chodzi o to, żeby dziecko się najadło, a o to, żeby próbowało nowe smaki. Zupełnie jak bohaterowie „Azja Express”, tylko z lepszym skutkiem. Tak naprawdę nadal podstawowym pokarmem naszego niemowlaka pozostaje mleko i karmimy nim do syta po każdym obiadku, ekhm, po kilku łyżeczkach obiadku.

A że wypluwa? Ono dopiero uczy się jeść, więc nic dziwnego, że wypycha gęstą zupkę językiem, to po prostu odruch ssania. Co do marchewki, która od teraz będzie wszędzie – o ile nie wybierasz się na uroczysty obiad rodzinny do cioci Krysi – nie strój dziecka w nic, co kosztowało więcej niż twój domowy t-shirt. Kup wielką pakę bodziaków w dyskoncie i dobrze się baw razem z dzieckiem, które – pchając rączki w zupkę – poznaje jej zapach oraz konsystencję. Kiedy jak nie teraz?

6. Od samego początku kształtuj odpowiednie nawyki żywieniowe.

Broń cię Boże nie dosalaj i nie dosładzaj posiłków dla maluszka! Za to właśnie lubię BoboVita, bo to sprawdzone produkty bez żadnych dodatków smakowych i – o ile nie masz własnego ogródka, który obradza okrągły rok – słoiczki będą najlepszym wyborem, bo masz pewność, że warzywa, które podajesz, są bezpieczne i nie zaszkodzą twojemu dziecku. Niestety, takiej pewności nie mamy, kiedy kupujemy marchewkę w sklepie czy na targu – nigdy nie wiesz, czy rolnik nie stosował dużej ilości oprysków chemicznych. Tej pewności nie masz niestety również wtedy, kiedy kupujesz marchewkę ekologiczną, bo ta mogła być uprawiana obok opryskiwanego pola. Żadne jedzenie dla dorosłych nie jest obwarowane tyloma surowymi normami ani nie jest tak skrupulatnie kontrolowane, czy spełnia normy ustalone przez Unię Europejską oraz inne organy jak właśnie jedzenie dla najmłodszych, które trafia do słoiczków.

Uff… Zdaję sobie sprawę z tego, że informacji jest naprawdę sporo i jeśli czujesz się trochę zagubiona, polecam na stronie BoboVita zamówić pomocny przy rozszerzaniu diety bezpłatny PORADNIK ŻYWIENIA MAŁEGO DZIECKA Z PLANEM 5 KROKÓW. Żeby go otrzymać, wystarczy zarejestrować się TUTAJ.

rozszerzanie diety

Ja mam już jakieś doświadczenie w temacie, ale zalecenia zmieniają się tak często (uwierzysz, że trzy lata temu, kiedy urodziłam pierwsze dziecko, były inne niż teraz?), że warto trzymać rękę na pulsie. Dlatego na co dzień korzystam z bezpłatnej APLIKACJI w telefonie, którą możesz pobrać TUTAJ. Ułatwia rozszerzanie diety, bo dzięki niej:

  • mam szybki dostęp do wszystkich porad żywieniowych,
  • mogę korzystać z ułożonego przez ekspertów jadłospisu, dzięki czemu mam pewność, że dostarczam wszystkie niezbędne dla jej rozwoju składniki (nie zapominam o rybce 2x w tygodniu!),
  • prowadzę dzienniczek i kontroluję w ten sposób reakcje na nowe pokarmy.

W końcu fajnie być mamą w XXI wieku! :)

rozszerzanie diety

(9 555 odwiedzin wpisu)
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Paulla
Paulla
7 lat temu

Dobrze ze Pani prowadzi ten blog?bo mozna sie dowiedziec z niego duzo cennych rad.pozdrawiam i czekam na wiecej?

e-milka
e-milka
7 lat temu

A ja sie ciesze, ze piszesz o tych „widelkach”, bo mlode mamy czasem naprawde chyba wierza, ze jak podadza dzien wczesniej czy pozniej to lolaboga. ;) Stad potem te dyskusje o wyzszosci Wielkanocy na Swietami Bozego narodzenia czyli 4m czy 6m czy jeszcze pozniej. Znam tez dziecko, ktore wzbranialo sie przed rozszerzaniem diety do roku, tylko mleko mamy i mialo to powod, bo jak sie poniej okazalo reagowalo alergicznie na wiele pokarmow. Dlatego pozwolmy dzieciom decydowac. I jak piszesz – nic ze sloiczek za 4zeta na bodziaku rozmazany – Twoim gotowaniem tez bedzie plulo, a tak przynajmniej czas zaoszczedzisz na osobne gotowanie.

e-milka
e-milka
7 lat temu
Reply to  e-milka

A u nas oboje rwali sie wczesnie, ale ze u corki byly zalecenia – do 6m wylacznie mleko, wiec krylam sie. Bedac mloda matka, chcialam oczywiscie nie popelniac zadnych bledow, wiec meczyla mnie ta sytuacja. Ale doswiadczenie nauczylo mnie ufac dzieciom w wielu sprawach.

Elula
Elula
7 lat temu

my wybraliśmy metodę BLW do rozszerzenia diety. mamy jeszcze ponad miesiąc 9tu zaczyna się od 6go miesiąca) a ja już się nie mogę doczekać dać Zośce pierwszy kawałek marchewki :D

salus salus
salus salus
7 lat temu

Uwielbiam Was! Ja jak8es doświadczenie Mam! Jednak muszę odświeżyć wiedzę

Kasia
Kasia
7 lat temu

PRzydatny wpis. My już też na obiadkach :)
Marchewka <3

karjola
karjola
7 lat temu

a ja muszę powiedzieć,że jestem dumna ze swojego dziecka. Od pierwszej łyżeczki wcinała wszystko, nic nie wypluła i większość zjadła, a nie rozmazała :) byłam w szoku, bo na pierwszy raz ubrałam nas obie jakbyśmy do radioaktywnego pomieszczenia wchodziły ;) ja najgorsze ciuchy i fartuch, ona najgorsze ciuchy i mega śliniak :) a tu piękne jedzenie. Łudzę się nadzieją,że może moje dziecko nie będzie problemowe z jedzeniem?? :)

Mała Mi
Mała Mi
7 lat temu

Dzieki ci za ten wpis ja właśnie jestem przed rozszerzaniem diety, to pierwsze dziecko i zupełnie nie wiedziałam jak się za to zabrać.
Aplikacja już pobrana :)

Ilona Kostecka
7 lat temu

Stanowisko WHO:
?Around the age of 6 months, an infant?s need for energy and nutrients starts to exceed what is provided by breast milk, and complementary foods are necessary to meet those needs. An infant of this age is also developmentally ready for other foods. If complementary foodas are not introduced around the age of 6 months, or if they are given inappropriately, an infant?s growth may falter.?

tłum. W wieku około 6 miesięcy potrzeby niemowlęcia na energię i składniki odżywcze zaczyna przekraczać to, co jest dostarczane przez mleko matki i uzupełniające pokarmy są niezbędne do zaspokojenia tych potrzeb. Niemowlę w tym wieku rozwojowym jest również gotowe do innych produktów spożywczych. Jeśli uzupełniające produkty nie są wprowadzane w wieku około 6 miesięcy lub jeżeli są one podane w niewłaściwy sposób, wzrost niemowlęcia może słabnąć.

źródło: http://who.int/mediacentre/factsheets/fs342/en/

Stanowisko Hafiji:
„Dzieci osiągają gotowość do jedzenia pokarmów stałych między 6 a 8 miesiącem życia. Zwykle pojawia się ona po 6 miesiącu, częściej niż przed. Są dzieci które do 10 miesiąca życia jedzą głównie mleko mamy i rozwijają się prawidłowo, przybierają na wadze i są zdrowe. WHO orzekło, że mleko mamy jest wystarczające dla dziecko do szóstego miesiąca życia i bardzo często dłużej.”

źródło: http://www.hafija.pl/2013/03/kiedy-rozszerzac-diete-dziecka-i-po-czym-poznac-ze-dziecko-karmione-piersia-jest-gotowe-do-jedzenia-pokarmow-stalych.html

Kasia
Kasia
7 lat temu

Ta aplikacja u mnie nie działa :(

Ilona Kostecka
7 lat temu
Reply to  Kasia

Nie możesz jej ściągnąć czy po ściągnięciu na telefon?

Kotwiczanka
Kotwiczanka
7 lat temu

My też powoli zabieramy się za rozszerzanie, mega cenne uwagi, dzięki za nie bardzo.

Agnes
Agnes
7 lat temu

Super jest ta apka, właśnie pobrałam i podoba mi się, że podpowiada nawet jakie przekąski można w danym wieku dziecku podać :)

Ilona Kostecka
7 lat temu
Reply to  Agnes

Potwierdzam, aplikacja jest bardzo pomocna. Ja jestem zaskoczona, jak trafnie opisuje ulubione aktywności mojego dziecka – wszystko się zgadza! Teraz jesteśmy na etapie upuszczania różnych przedmiotów :).